Haber

STOCKHOLM – İsveç polisinin provokasyon öncesi gözaltına aldığı arkadaşını Paludan’ın ısrarı üzerine serbest bıraktığı ortaya çıktı.

Danimarka’da aşırı sağcı Katı Yön Partisi’nin (Stram Kurs) genel başkanı Rasmus Paludan’ın, polis koruması altında Kuran-ı Kerim yakmadan önce İsveç polisi tarafından gözaltına alınan arkadaşını serbest bıraktığı ortaya çıktı.

Paludan’ın Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde yaptığı provokasyonu izleyen foto muhabiri Orhan Karan, Paludan’ın benzer eylemlerden tanıdığı ve aşırı sağcı liderin arkadaşı olduğunu bildiği kişinin 21 Ocak’taki eylem sırasında aniden ve saldırgan bir şekilde kendisine yaklaşarak saldırdığını söyledi. onu sözlü olarak taciz etmeden önce. tehdit ettiğini söyledi.

Karan, “Sözlü tacizini fiziksel saldırıya çevirdi. Olay yerine gelen polisler olaya tanık oldukları için hemen gözaltına aldılar. Daha sonra bana (saldırganın) bölgeden uzaklaştırıldığını söylediler. ” dedim.

Orhan Karan, Paludan’ın olaydan kısa bir süre sonra bölgeye geldiğini ancak polise, gözaltındaki arkadaşını serbest bırakmadıkça aracından inmeyeceğini söylediğini ifade etti.

Polisin Paludan’ın talebini yerine getirerek provokasyonun gerçekleştiği yere geri getirdiğini kaydeden Karan, “Suç ve şiddete karışan kişiyi serbest bıraktıklarını” söyledi.

Karan, gözaltına alınan kişinin Paludan’ın Kur’an-ı Kerim yakmasını canlı yayınlamakla görevlendirildiğini kaydetti.

Paludan’ın eylemini gerçekleştirmesine izin veren polis konusunda hata yapacağını söyleyen Karan, polisin daha sonra söz konusu kişiyi serbest bıraktığı için kendisinden özür dilediğini söyledi.

Polisin tepkisine şaşırdığını ifade eden Karan, normal şartlarda gözaltına alınan diğer şahısların ise polis merkezine götürüleceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu