Haber

İYİ Parti Sözcüsü: Kılıçdaroğlu ile Özdağ’ın imzaladığı protokolden Akşener’in haberi yok

İYİ Parti Sözcüsü ve Medya Bağlantıları Lideri Kürşad Güçlü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, ortada imzalanan protokol için “Cumhurbaşkanımızın bu metinden, yapılan protokolden ve içeriğinden haberi yok” dedi. söz konusu.

Zorlu, Genel Lider Meral Akşener başkanlığındaki Başkanlık Divanı’nın ardından parti merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Başkanlık Divanı’nda ülke gündemini değerlendirdiklerini ve Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yılını kutladıklarını belirten Zorlu, bu anlaşmanın Türkiye’nin uluslararası arenada resmen tanınmasının belgesi olduğunu ifade etti. Kürşad Güçlüli, “Lozan Barış Antlaşması ile yaklaşık 300 yıldır Türk milletinin aleyhine yaşanan olaylara son verilmiş ve Türk varlığı uluslararası arenada çok daha saygın bir konuma taşınmıştır.” dedi.

hükümetin ekonomiÜlke politikalarını eleştiren Şiddetli, ülkenin ekonomik bağımsızlığının tehlikede olduğunu ve milyonlarca vatandaşın açlık ve yoksulluk içinde yaşadığını iddia etti.

İktidarın emeklileri de feda ettiğini savunan Güçlü, “Siyasi iktidara bir kez daha sesleniyoruz geç olmadan hatanızdan dönün. Gelin yarın olağanüstü mecliste hem emeklilerimizin sorunlarını hem de ekonomide yaptığınız hataları tartışalım. TBMM’de ara vermeden Türk milletinin temel sorunlarını çözmek için çalışmaya devam edelim.” söz konusu.

Sorular

Açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kürşad Güçlü, “Kılıçdaroğlu ile Ümit Özdağ arasındaki ve kamuoyunda konuşulan gizli protokole İYİ Parti’nin yaklaşımı nedir? Sayın Akşener’in bu gizli protokolden haberi var mı?” Soru üzerine, şeffaflık ilkesini en başından beri yaşatmak için yoğun çaba sarf ettiklerini, Akşener’in seçim öncesi ve sonrasında bu ilkeye sadık kaldığını söyledi.

Bakanlık dağılımı konusunda baştan seçim sonuçlarının beklenmesinden yana olduklarını belirten Zorlu, şunları kaydetti:

“Oy oranına göre hangi partilerin, hangi sayıda, hangi bakanlıklara düşeceği konusunda yol haritamızı daha önce ortaya koymuştuk. Sayın Kılıçdaroğlu’nun şu açıklaması da değerlidir, ‘İki kişinin şerefine emanet edilmiş bir metin’ denilmişti. testi diyorum

Ancak tabi ki Cumhurbaşkanımızın bu metinden, protokolden ve içeriğinden haberi yok. Neden olmasın, hatırlarsanız o dönemde 7 maddelik bir mutabakat zaptı yayınlanmıştı. Sayın Cumhurbaşkanımız, bu metinde yer alan ifadelerin politikalarımıza ve milletimizin hassasiyetlerine aykırı olmadığına dair herhangi bir sakınca görmediğimizi milletimizle paylaşmıştır. Şimdi hangi bakanlıkların hangi partiye verileceğine karar verilmeyince ortaya çıkan bu protokolün, bu dağılımın ortaya konmaması ile ortaya çıkan bu protokolün bizim duruş ve ilkelerimiz çerçevesinde doğru olmadığını göstermiş olduk. Cumhurbaşkanımız da bunu dile getirdi.

-“Yerel seçimler farklı bir niteliğe sahip, farklı işbirliklerine açık bir yapıya sahip”

“Gizli protokolden sonra yerel seçimlere yönelik olası bir işbirliğinin kapısı tamamen kapandı mı?” sorusuna yanıt olarak Zorlu, ittifak ve işbirliği konusu gündeme geldiğinde partisinin adının gündeme geldiğini, bunun İYİ Parti’nin Türkiye’de kilit parti olmasıyla açıklanabileceğini belirtti. Kürşad Güçlü, şöyle devam etti:

“Amacımız, bütün amacımız, bu önemli seçime tek başına 81 ilde adaylarımızı çıkartmak hedefiyle hazırlanmaktır. Yerel seçimler farklı bir niteliğe ve farklı işbirliklerine açık bir yapıya sahiptir. Önümüzdeki aylarda yetkili kurullarımız gelişmelere göre değerlendirip bir araya gelecek ve olacakları milletimizle paylaşacağız.”

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Severli, bu kişilere parti içi eleştirileri nedeniyle disiplin cezası verilmediğini söyledi. Şiddetli, “Bu, muhalefet gibi iddialarla ortaya çıkan bir soruşturma süreci değil. Hakaret, partiye zarar veren davranışlar, eleştiriyi eleştiriden ayırmak gerekiyor. Biz bu ayrımları bilerek ve gözeterek bu süreçleri inşa ediyoruz.” dedi.

habersoke.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu