Ekonomi

Libya Merkez Bankası’nın birleşmesi için görüşmeler yapıldı

Libya Merkez Bankası Lideri Siddiq al-Kebir, Trablus’ta Mısır ve Fransa büyükelçileri ile Merkez Bankası’nın birleşmesini görüştü.

Libya Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, Kebir ile Mısır’ın Trablus Büyükelçisi Mustafa Tamir ile Fransa’nın Trablus Büyükelçisi Mostafa Mihraje’nin başkentte iki farklı görüşmede yer aldığı belirtildi.

Mısır Büyükelçisi Tamir ile yaptığı görüşmede, şeffaflık ve açıklığın güçlendirilmesi, ekonomik süreçte şeffaflığın artırılması ve uluslararası toplumun Libya hükümetini kontrol etmek için en uygun mekanizmaya olan ilgisi konusunda uluslararası çalışma grubuyla işbirliğinin sürdürülmesindeki çıkarları harcamalar konuşuldu.

Mısır Büyükelçisi ile Libya Merkez Bankası’nın birleştirilmesi ve Mısır şirketlerinin Libya’da çalışmaya dönüşünün kolaylaştırılması süreci de ele alındı.

Öte yandan Fransa’nın Trablus Büyükelçiliği Twitter hesabından yapılan açıklamada, Büyükelçi Mihraje ile Kebir’in Libya’daki ekonomik ve mali durumu değerlendirdiği kaydedildi.

Görüşmede ayrıca iki ülke arasındaki iş birliği ve Merkez Bankası’nın birleşmesi konularının ele alındığı belirtildi.

Merkez Bankası, Libya’da yaşanan siyasi ve askeri kriz nedeniyle 2014 yılından itibaren Trablus’ta ve ülkenin doğusundaki Bingazi’de olmak üzere ikiye bölünmüş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu