Yaşam

Konya’da torunlarıyla bilgisayar oynamak için 70 yaşında kursa yazıldı

Konya’da yaşayan 70 yaşındaki emekli Ali İhsan Çınarsoy, bilgisayar kullanan torunlarını izleyerek bilgisayara öğrenmeye heveslendi. Emekli Ali İhsan Çınarsoy, geçtiğimiz eylül ayında Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) Bilgisayar İşletmeciliği kısmına kayıt yaptırdı.

Öğrenme azmiyle gençlere örnek oluyor

KOMEK Araplar Kursuna ders günleri gelen Ali İhsan Çınarsoy,  kurstaki performansı ve öğrenme azmiyle gençlere örnek oluşturuyor.

Sınıfın en yaşlısı olarak eğitim gören Ali İhsan Çınarsoy, yeni bir şeyler öğrenmenin vermiş olduğu memnunluğunu lisana getirdi.

“Torunlarla bu biçimde daha çok eğlenebiliriz”

Torunlarının küçük yaşta bilgisayardan rahatlıkla faydalandığını, kendisinin torunlarından görerek bu teknolojiye merak sardığını tabir eden Ali İhsan Çınarsoy, “3 tane oğlum var, çocuklarımın çocukları bilgisayarı rahatlıkla oynuyorlar. Ben de torunlara bakarak merak sardım, bu biçimde başladı bu merak. Torunlarla bu biçimde daha çok eğlenebiliriz, bilgi sahibi olabiliriz. Artık haber almak ve öğrenme biçimi radyo televizyondan başka internet var bunu da kullanabilirsek keyifli olacağız inşallah.” dedi.

“Dünyadan haberdar olmak lazım”

Televizyondan sık sık haber izlediğini ve bu şekilde bilgi edinmeye meraklı olduğunu anlatan Çınarsoy, “Ben de bilgisayardan bilgileri alıp dünyadan haberdar olmak için öğrenmek istiyorum. Ben televizyon seyrettiğimde çoklukla haberleri izliyorum. Kanallarda haber neredeyse ben o kanalları izleyerek bilgi alıyorum. Dünyadan haberdar olmak lazım, insan olarak haberdar olarak bilgi almak gerekiyor. Şu anda yeni eğitime başladığım için bilgisayarda ne yapılıyor pek bilmiyorum ancak tanışınca o bize kendini açarsa, biz de ona müracaat ederek bilgi alırız.” şeklinde konuştu.

Öğretmen, 70 yaşındaki kursiyeri görünce heyecanlandı

İlk kurs günü derse gittiğinde 70 yaşındaki Ali İhsan Çınarsoy’u gördüğünde çok heyecanlandığını ve şaşırdığı aktaran Bilgisayar Öğretmeni Sevilay Pırtı sözlerine şöyle devam etti:

“Yaş itibariyle büyüktü. Ben genelde sınıfa girdiğimde öğrencilerle birinci olarak tanışırım ve hayat öykülerini sorarım, neler yaptığı hakkında. İhsan Bey’in de hayat hikayesi bana çok hoş geldi. İhsan Bey’e kaç yaşındasınız dediğimde ‘Öğretmenim 70 yaşındayım ben.’ dedi.  Bu benim hakikaten çok hoşuma gitti.


Torunlarıyla birlikte oyun oynamak istiyor

İhsan Bey’e ne için geldiğiniz dediğimde? O da bana ‘benim torunlarım var onlar bilgisayarda çok güzel oyun oynuyorlar, internete giriyorlar ve ben onları sürekli izliyorum. Onlar bana heyecan veriyor. Bunu öğrenip bilgi edinip, torunlarımla birlikte onlarla birlikte yarış halinde oyun oynamak istiyorum.’ dedi. Alışılmış ki bu heyecan ve istek beni de çok keyifli etti. İhsan Beyefendi çok başarılı bir öğrenci. Gençlere baktığımız vakit gençler bazen olayı ciddiye almazken, İhsan Beyefendi o kadar ciddiye alıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu