Haber

İmamoğlu: Cumhurbaşkanlığı meselesi açıldığında hemen kapatırım, zamanı değil

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, cumhurbaşkanlığı ile yerel seçim arasındaki 10 ayda gelen zaferi anlattı, Atılı Masa döneminde yaşananlardan seçimin ertesi sabahı yaptığı ‘değişim’ çağrısına kadar bir çok konuya ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Eski CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘hançerlendim’ sözüne de yanıt veren İmamoğlu, “Benim muhatap alacağım bir tarif değil, hayatımda hiç öyle bir insan olmadım” dedi.

TV100 canlı yayınına katılarak gündemi değerlendiren İBB Başkanı İmamoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

– (Seçim sonuçlarını tahmin etti mi?) Kaynağım vatandaş. Uzun zamandır vatandaşı izliyorum. Hayatımda hiç bu kadar pozitif seçmen yüzü ifadesi yaşamadım. Bu çok onur vericiydi. Bunu bir süre kimseyle paylaşmadım. 2019 dahil 2023 dahil en pozitif sahaydı. Birincisi insanlar kabul etmiş, oyunu verecek, ikincisi hizmette bize bir teveccüh gösteriyor. Üçüncüsü ise oy vermeyecek ama saygı duyuyor. Bu üç duyguda muhteşem.

‘AK PARTİLİ BELEDİYE BAŞKANLARINA ŞUNU SÖYLÜYORUM…’

– Ben o oy farkını hissediyordum. Arkadaşlarıma 14+14 diye tarif yaptığımda masadaki çalışma arkadaşlarımızın tamamı ‘tamam başkan, 20 iyidir’ filan diyordu. Ben 14+14’ü bekliyordum. Biz 3-4 ilçeyi ucu ucuna kaybettik. Arnavutköy, Fatih, Ümraniye, Pendik’i ucu ucuna kaybettik. 32-33 ilçede İBB oyunda birinci çıktık. Bana sorumluluk yükledi, sorumluluğum binkat daha arttı. Parti ayırmaksızın iş üretmeye devam edeceğiz.

– AK Partili belediye başkanlarına şunu söylüyorum ‘umarım ilçenizin gelmiş geçmiş en başarılı 5 yılını yaşatırsınız’. Her belediye başkanı en başarılı 5 yılını yaşasın, Bu şehirli kazanacak. İBB de bunda kazançlı çıkacak. Ben yol arkadaşımı rakip olsun diye destekliyorsam halka hizmeti daha iyi yapsın diye destekliyorum.

‘2023’TE HATALAR YAPTIK’

– Her şey bir etken. Ekonomi de bir etken. 2023 ile 2024 seçimleri arasında 10 ay fark var. 2023’te daha kötü bir ekonomi vardı. Depremi yaşamış, moral motivasyonu sıfır. Tek başına ekonomi yetseydi o gün de kazanabilirdik ama o gün hatalar yaptık.

– 2024’e doğru doğruları inşa ederek kazandık. 2024 seçiminin kahramanı millettir, milletir vicdanıdır. 2024’te bize oy verilebilecek zemini oluşturduk. Biz değişimi yaptık. Zemini oluşturduk, vatandaş bize oy verdi. Seçimin kahramanı vatandaştır. 2024 seçiminde de bize oy verebilecek bir kısım seçmen sandığa gitmedi. Bizim aldığımız oy biraz daha yüksek olabilirdi.

‘6’LI MASA BAŞKA YÖNE EVRİLDİ’

– 2023’te farklı konular var. Altılı masa stratejisi bir zaman sonra başka yöne evrildi. Bir sistemi değiştirecektik. Mevcut Türkiye’ye ait sistemin bizi yanlış yöne götürdüğünü ortaya koymuşken, bir anda bütün masadaki herkesin belli bir makam istiyormuşcasına hava oluşması.. Kampanyanın biçimi vs. Birçok detay var. Bu konuları çok konuşamadık. Keşke konuşabilseydik. Kurultay süreci, adaylıklar filan derken koştura koştura seçime gittik.

– (‘Değişmeyen tek şey değişimdir’ tweeti) Bu sadece bir slogan değil , altında bir konuşmam da vardı. Seçimi kaybettik, moralimiz çok bozuk. Hepimiz çok emek verdik. Özgür Özel olsun birçok arkadaşımız çok emek verdi. Ben 101 noktada miting yaptım. 101 nokta gezdim. Cansiperhane mücadele verdik. O getirdiğimiz sürecin son bölümünde organize olamadık, iyi kampanyalar oluşturamadık. Sonuçta kaybettik. Bu işin bir suçlusu yok, hepimiz kaybettik.

– 28 Mayıs’tan sonra aynı şeyleri yaparak vatandaşın karşısına gitmenin bize bir şey kazandırmayacağını gören bir kişilik olarak o gün o mesajı ve video ile duygularımı paylaştım. Ben o akşam hiç uyumadan o sabah videoyu yayınladım. Ertesi gün de İstanbul Fethi’nin yıldönümünde İstanbullulara hitap edecektim. O akşam ne diyecektim insanlara? İçimdeki ruh değişim dedi ve bunu anlattım. Bu değişim ışığını yakarsak millet bize güvebilir diyerek birkaç cümleyle duygularımı ifade ettim. Kişiden, partiden bahsetmeden duygularımı ifade ettim.

‘KILIÇDAROĞLU’NUN BANA KIRGIN OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM’

– (‘Neden size kırgın Kemal Bey?’ sorusu üzerine) Ben bana kırgın olduğunu düşünmüyorum, görüşemedik ama ben ısrarla aradım en son bunu kimseye de söylemedim, ilk defa açık açık söylüyorum. En son bayramda ısrarla aradığımda cevap verdi. Ulaşamamıştım birkaç kez. En son çaldı ve cevap verdi. Ben bayramını tebrik ettim o da seçim sonucumu tebrik etti. Kurultaydan sonra aradım, ulamamıştım. Kırgın olabilir belki telefona bakmak istemedi. Ben kırgın olduğunu düşünmüyorum. ‘Kırgınım’ derse niçin kırgınsınız derim.

– (‘Hançerlendim’ sözü) Benim muhatap alacağım bir tarif değil, hayatımda hiç öyle bir insan olmadım.

‘MANSUR YAVAŞ’LA ARAMIZDA REKABET VAR TABİİ’

– (Mansur Yavaş’la aranızda bir rekabet var mı?) Olmaz olur mu ilk günden beri var ama bizimki hizmet rekabeti. Aramızdaki rekabet olsa olsa hizmet rekabeti olur. Sayın Yavaş’la hizmet rekabetimiz var. Daha iyi hizmet nasıl ederiz üzerine bir rekabet. Cebimde bir formül var onu göstermeyeyim diye değil, biz ortak çalışıyoruz. Biz müzakere masalarımızı inşallah daha fazla güçlendireceğiz. 11 büyükşehir belediye başkamızla müzakere masalarımızı yürüteceğiz, güçlendireceğiz. 40 kez toplantı yaptık başkanlarla. Bizim aramızda çekişme olmaz, hizmet rekabeti olur. Aramızda dostluk, muhabbet olur. Memleket meselesinin konuşulduğu yerde kavga değil müzakare, çatışma değil uzlaşma olur. İkimizin de fıtratında böyle bir şey yok. ”

‘ONU KONUŞMA ZAMANI DEĞİL’

– (Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olur mu?) Öyle bir mesele açıldığında onu kapatırım. Onu konuşma zamanı değil.

– (CHP eş genel başkanı’ yorumlarına ne dersiniz?) Kızıyorum denmez, üstümüze alınmadığımız için gülüyoruz. Genel başkanımız bizim genel başkanımızdır. Ben hayatta en çok kurumsallığa değer veririm, bu ailedeki kurumsallıktan başlar işle devam eder. Biz biraz kalabalık bir aileyiz o kurumsallık bizim için bambaşka bir yerdir herkesin yeri var ona saygı duyarsınız. Ben babamla 35 yıldır ortağım.

SUYA NEDEN ZAM YAPILDI?

– İSKİ 5 yılda Türkiye’de en yüksek seviyede yatırımlarını yapmış bir kurum. Biz bir ara elektrik faturalarını yarı fiyatına düşmüş tarifelerde hizmet etmek zorunda kaldık ve senelik 8-9 milyar bütçe açıklarına ulaşan süreçlerle mücadele ettik çünkü piyasa değişiyor maliyetler artıyor ama su zammına meclis çoğunluğu yok diyor. Bütün bu süreçlerin zorluğu içerisinde biz hizmet yaptık.

‘TAKSİ MESELESİ DEFTERİMİZİN EN ÖN SAYFALARINDA’

– İstanbul Planlama Ajansı’da çalıştaylar düzenliyoruz. Taksiciler Odası Başkanı, Taksi Dernekleri ve birçok kurum, kuruluş geldi. Taksiciler Odası Başkanı hayırlı olsun ziyaretine geldi. Oturalım birlikte bu işi tartışalım dedim. Taksi meselesi defterimizin en ön sayfalarında. Bu işin tartışılması için UKOME alt komisyonuna gönderdik. Meclisteki çoğunluk UKOME çoğunluğu anlamına gelmiyor. Hem taksi sayısını, hem taksi düzenini sağlamamız gerekiyor.

– Korsan taksi sorunu var. Ben taksicinin tarifesini de savunuyorum. Seçim var zam vermeyelim demedik. Senede 1 seçim yapıyoruz ne yapacak bu adam? O bakımdan onlarında hakkını vatandaşın da hakkını savunuyoruz. Birinci sırada 16 milyon insanın hakkı, ikinci sırada 50 binin üzerinde takside direksiyon sallayan esnaf kardeşim sonra taksi plakası sahibi. Kimsenin hakkını yemeyiz ama önce 16 milyon insanın hakkı meselesi.

– HPV aşısı gibi başka koruyucu sağlık hizmetleri konusunda arayışlarımız var. Bu konuda başka belediyelerimizin de güzel çalışmaları var. Biz bunu daha da yukarıya taşıyacağız. Başvurulara göre aşı yapıyoruz. Yetebildiğimiz kadar yetelim dedim arkadaşlarımıza. Başka sağlık konularında da çalışmalarımız devam ediyor. HPV aşısı dışında da sağlık hizmeti arayışımız var. Bize düşen sorumluluğu yapacağız. Milletimizin iyi olması için elimizden geleni yapacağız. Güzel günlerde hizmetlerimiz sürsün.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu