Haber

Ekrem İmamoğlu, Alevi Vatandaşların Hızır Lokmasını Paylaştı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Fatma Ana Cemevi’nde Hızır lokmasını paylaştı. “Oruçlarınız Allah katında kabul olsun. “Hızır, darda olanın yoldaşı, yardımcısı olsun” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti: “Bu güzel duayı yaparken bu dua aslında benim en büyük düsturumdur. İstanbul’da başı dertte olan varsa, varsa bir de bu duadır.” Sıkıntıda olan kişi, canı sıkılan bir anne, bir baba, bir çocuk varsa inanın ben sizin hizmetkarınızım ve Hızır gibi İstanbul’daki bütün insanlara ayak uydurmaya çalışan belediye başkanınızım. Umarım utanmayız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çelik ile birlikte Kavaklı İlçesi’ndeki Fatma Ana Cemevi’nde Alevi vatandaşların verdiği Hızır lokmasını paylaştı. Sözlerin okunmasıyla başlayan lokma dağıtımı öncesinde İmamoğlu ve Çalık bir konuşma yaptı. İmamoğlu, “Her bakışın, her gözün, içindeki ışığın her bakışı benim için çok değerli” diye konuştu ve ekledi, “Bu değerli ibadethanemiz, cemevimiz buraya çok yakıştı. Fatma Ana ismi ona çok yakışıyor. “Burayı işleten hanımların iyi niyeti ve buraya koydukları vicdan, Beylikdüzü’ne olağanüstü bir maneviyat katmıştır” dedi.

“BURADAKİ HALKIN HALKI İSTANBUL’A VE TÜRKİYE’YE İYİ OLACAK”

“Burada yapılan her işin itinayla yapılmaya çalışılması beni çok mutlu ediyor” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti: “Buradaki insanların memnuniyeti, huzuru sözde İstanbul’a iyi geliyor. İyi ve güzel duyguların olduğunu hissediyorum. Burada üretilenler tüm Türkiye’ye iyi gelecek. Dolayısıyla buradaki herkesin bakışı, duygusal dili, tavrı beni çok etkiliyor. Bazen bir çocuk, bazen bir genç, İstanbul’da bir yerde buluştuğumuz zaman ‘Beylikdüzü’nden geliyorum’ diyor. ‘ diyor ve bize sarılıyor, hayatını, duygularını anlatıyor. Bu beni çok mutlu ediyor. Bu şehrin bütün çocukları benim çocuklarım gibidir. Ben onlara öyle davranıyorum. Onlar da beni bunun için ödüllendiriyorlar. Bu muhteşem bir şey. Ne güzel. “İnşallah burada güzel komşularıma, değerli büyüklerime, değerli dostlarıma, dostlarıma, kardeşlerime, çocuklarımıza layık olacağız” dedi.

“HIZIR ZORLUKLARA YARDIMCI VE YARDIMCI OLSUN”

“Büyük bir yolculuğa çıkıyoruz ve bu yolculuğun tam ortasında bugün siz değerli sevdiklerimizle birlikte oruçlarını açıyor, Hızır’dan bir lokma alıyorum” diyen İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Elbette bu beni çok mutlu etti. Oruçlarınız Allah katında kabul olsun. Hızır, darda kalanların yoldaşı, yardımcısı olsun. Bu güzel duayı yaparken bu dua aslında benim en büyük düsturumdur. İstanbul’da başı dertte olan varsa, sıkıntıda olan varsa, canı sıkılan bir anne, bir baba, bir çocuk varsa inanın ben sizin hizmetkarınızım ve herkese Hızır gibi olmaya çalışan Belediye Başkanım. İstanbul’daki insanlar. , Ben senin arkadaşınım. Umarım utanmayız. İnşallah zor durumda olanlara koşup yardım eli uzatırız; Onları tutuyoruz, kaldırıyoruz. Duamız şudur; Ülkemizin tüm insanlarına, tüm güzel insanlarına huzur ve mutluluk versin. Şehrimizde ve ülkemizde herkesin birbirine iyi gözle bakması gerekiyor. Gönülden baksın, sevsin, saygı duysun. Kimsenin birbirinden farklı olmadığını bilmesini sağlayın. Bu kadim toprakların en zor anlarında huzurun, huzurun ve birlikte düşünmenin pek çok faydasını gördük. Allah birlik ve beraberliğimizin bozulmasına izin vermesin, yardımcısı olsun.

“SİZ BANA ‘HIZIR ŞİRKETİNİZ OLSUN’ DEMENİZ YETER”

“Birlik, beraberlik, kutuplaşmama, ayrışmama bence en değerli felsefemizdir” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti: “Buradaki bütün arkadaşlar ‘Ekrem İmamoğlu’ ya da ‘Ekrem ağabey’, ‘Ekrem arkadaş’ deyince, ‘ Ekrem abi’ aklıma tek bir şey geliyor: ‘Hızır yoldaş olsun’ dese yeter. Bir de birçok yerde insanlar kulağıma eğilip ‘Hızır yoldaş olsun’ dediğinde. Günde en az 10-15-20 defa birden fazla hanımımızın, ablamızın, kardeşimizin konuşması içimi ısıtıyor. Sizlerle dostane, dostane bir hayat yaşamak ne büyük mutluluk. Allah hepinizden razı olsun. Sizi seviyorum. Allah hepinize sağlık ve sıhhat versin. Sizleri burada görmekten onur duydum. Bu değerli cemevinin kuruluşuna katkıda bulunmaktan büyük gurur duyuyorum. “Burada ibadet eden tüm canlarımıza çok mutlu bir ömür diliyorum. “dedi.

ÇALIK: “HIZIR, SEVGİLİ CUMHURBAŞKANIMIZA DA YARDIMCI OLMALI”

Çalık ayrıca, “Orucunuz ve Hızır orucunuz kabul olsun. Allah katında kabul etsin. Bugün değerli Cumhurbaşkanımızı burada ağırlıyoruz. Onu en sevdiği topraklardan güzel dualarla göndereceğiz. Hızır’ın da sevgili Cumhurbaşkanımızın yardımcısı olsun. Zor zamanlardan geçiyoruz. Ülkemizin birliğe, berekete, berekete ihtiyaç duyduğu günlerden geçiyoruz. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Duaların ve oruçların kabul olmasını diliyorum. “Hızır hepimize yardım etsin” dedi.

Konuşmaların ardından Dede İstek Kılıç’ın okuduğu duanın ardından Hızır lokmaları dağıtılarak oruç bozuldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu