Haber

Dijital Dönüşüm Odaklı Mesleki Eğitim ve İş Dünyası Konferansı Mersin’de Yapıldı

“Dijital Dönüşüm Odaklı Mesleki Eğitim ve İş Dünyası Uluslararası Konferansı” Mersin’de gerçekleştirildi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MTSO) İş Dünyasının Değişen İhtiyaçlarının Mesleki Eğitime Entegrasyon Yoluyla Karşılanması Projesi kapsamında bir otelde düzenlediği konferansa mesleki eğitim ve iş dünyası temsilcileri katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Ali Karagöz, konferansın açılışında dijital dönüşümün çok hızlı bir şekilde hayata girdiğini söyledi.

Dijital dönüşümü yönetmenin ve anlamanın önemli olduğunu belirten Karagöz, bu süreçte dijital dönüşümün hayatı her boyutta etkilediğini kaydetti.

Mesleki eğitimin önemini anlatan Karagöz, “Üretim kalkınmanın itici gücüdür. Peki üretimin asıl aktörü kim? Nitelikli işgücü. Mesleki ve teknik eğitim süreciyle nitelikli işgücü sağlamaya çalışıyoruz. Bunun için çabalıyoruz. Ülkemizde çok yönlü çalışmalar yürütmek.” söz konusu.

Mesleki eğitim faaliyetleri kapsamında topluma nitelikli işgücü kazandırmayı hedeflediklerini belirten Karagöz, “Bunu başarırsak ülkemiz dünyada rekabet gücünü en üst düzeye çıkarmış bir ülke haline gelecektir. , özgüveni güçlü, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen, kendi kaynaklarını çok daha sağlıklı yönetebilen bir firmayız. Bunu başaracağımıza inanıyoruz.” dedi.

“İnsan odaklı olmazsak teknoloji bizi yönlendirir”

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş da dijital dönüşüm sürecinin doğru okunması gerektiğine dikkat çekti.

Dijitalleşme sürecinde insan odaklı olmak gerektiğini vurgulayan Durmuş, “İnsan odaklı olmazsak teknoloji bizi yönlendirir, o zaman teknolojiye hakim olmak yerine tuzağa düşeriz.” Bu kelimeyi kullandı.

MTSO Yönetim Kurulu Lideri Hakan Sefa Çakır da dijitalleşme ve mesleki eğitimin kendileri için değerli olduğunu belirterek, konferansın iş dünyasına ve mesleki eğitimde istenilen değişim ve dönüşüme büyük katkı sağlayacağını anlattı.

Konferansta Pro-Life Yönetim Kurulu Üyesi İnci Aylin Gezgüç, “Meslek Lisesi Millet Meselesidir Projesi”ni sundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu