Haber

Bakan Kirişci’den Hatay’dan ayrılanlara çağrı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Hatay’dan ayrılanlara seslenerek, “Kardeşlerimden ricam bir an önce buraya dönmeleri ve ekonominin çarklarını döndürmeleridir.” Bakan Kirişci de yaptığı konuşmada artçı sarsıntıya yakalandı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Hatay’ın Samandağ ilçesinde muhtarlar ve kanaat önderleri ile bir araya geldi. Kirişci yaptığı konuşmada, depremin ilk anından itibaren bakanlığa bağlı çok sayıda işçi ve ekipmanın afet bölgelerinde bulunduğunu, bu süreçte ortaya çıkan eksikliklerle ilgili çalışmaların devam ettiğini kaydetti. Sallanan bölgelerdeki çiftçilere yapılan yardımlara değinen Kirişci, 11 ilde 15 bin ton yem dağıtıldığını, yardım ve takviye ödemelerinin devam edeceğini bildirdi. Bakan Kirişci, bölgede tarımsal faaliyetlere bir an önce başlanmasının depremin yaralarının sarılmasına katkı sağlayacağına işaret ederek, Hatay’dan ayrılan vatandaşları geri dönmeye davet etti. Öte yandan Kirişci konuşurken Hatay’ın Yayladağı ilçesinde 3,1 büyüklüğünde artçı deprem meydana geldi. Kirişci’nin o anlarda soğukkanlılığını koruduğu görüldü.

“Eksiklerin giderilmesi için çalışmalara hız veriyoruz”

Depremin ilk anından itibaren çok sayıda işçi ve ekipmanla bölgeye indiklerini hatırlatan Bakan Kirişci, “Bu deprem için yüzyılın felaketi tarifi, dünyanın tarifidir. Bu deprem, depremlerin en yıkıcısıdır. tarihte yazılabilecek karalarda meydana gelmiş ve hem nüfus hem de yüzölçümü açısından bir kayıp olmuştur.Doğal hal, hükümet olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bizler, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak, 15 bin çalışanımızla, 5 bin iş makinesiyle o gün tüm alet ve makinelerimizi sahaya indirdik.” Bunları makinelerle buluşturduk. Olağan yara büyük, makine parkuru ne kadar geniş ve güçlü olursa olsun yine de eksiklikler ve eksiklikler vardı. Dolayısıyla bunlarla ilgili çalışmalar hızla devam etti” dedi.

“11 ilde 15 bin tonun üzerinde yem dağıttık”

Bakanlık olarak deprem bölgesinde çiftçilere verilen desteklerden bahseden Kirişci, “Şimdi kurtarma çalışmaları bittikten sonra çadır zorunluluğunu geçtik, ardından konteyner, şimdi de Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı ile. Değişim, şehirlerde kalıcı konutlar, artı kırsalda köyler, köy evleri yapma sürecini geride bıraktık, biz bakanlık olarak insanlarımızı kurtarmaya ve kurtarma çabalarına yardım etmeye çalışırken enkazı kaldırın bir yandan da oradaki vatandaşlarımızın ihtiyacı olacak hayvansal üretimimizde onlara yardımcı olmaya çalıştık.Mesele yemdi.Çünkü onların gıdaya ihtiyaçları vardı.Yem dağıtıldı.15 bin tonun üzerinde dağıttık. 11 ilde yem.Bunun yüzde 25’i burada Hatay’a dağıtıldı.15 bin ton yem yetmedik, 1.5 milyar liralık yem vakfın sözünü verdik.Diğer ayağımızı da yaptık. öne çıkıyor. 24 Şubat’ta 11 ilde 3,4 milyar olmak üzere toplam 13,8 milyar destek ödemesini çiftçilerimizin hesabına yatırdık.”

Şehri terk edenlere çağrı

Bakan Kirişci, bölgede bir an önce tarımsal faaliyetlere başlanmasının depremin yaralarının sarılmasına katkı sağlayacağına işaret ederek, “Gidenleri elbette geri getiremeyiz ama en azından depremin yaralarını sarmak birincil görevimiz. yaralar, üretime dönüş ve bir an önce üretim çarkını çevirin.Kardeşlerim bir an önce buraya dönüp faaliyetlerine burada başlarlar ve bir an önce ekonominin çarkını döndürürler, gerçek budur. Hükümet olarak biz de hükümet olarak çiftçilerimizin tarım kredilerini ve Ziraat Bankası’na olan borçlarını bir yıl erteledik.Orman köylülerine faiz almadan o borçları tekrar erteledik. Su tesisatı zarar görenlere tazminat ödeyin. Bunları da aynı şekilde size ödeyeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu