Haber

Zamana karşı direnen taş evlerin sonbahar güzelliği mest etti

Zamana karşı direnen taş konutların sonbahar hoşluğu mest etti

BİTLİS – Bitlis’in Hizan ilçesinde taş konutlardan oluşan köy, sonbaharın renkleriyle oluşan görüntüsüyle görenleri hayran bırakıyor.

Hizan ilçesine bağlı Uzuntaş köyünde yaklaşık 300 yıl evvel yapılan taş meskenler, sonbaharın renkleriyle birlikte eşsiz bir görüntüye büründü. Tarihi dokusunu koruyan ve yüzyılın yorgunluğuna karşın ayakta kalan, birçok derin vadiler ortasındaki yamaçlara konseyi ve üst üste dizili tarihi taş meskenler, imgesiyle kartpostallık görüntüler oluşturuyor. Doğal taşlardan yapılan meskenler yazın serin, kışın ise sıcak olurken sonbahar ayları ile birlikte muazzam bir görünüme bürünüyor. Her yıl yüzlerce vatandaşın ziyaret edip fotoğrafladığı Uzuntaş köyü; taşlı dar yolları, ahşap kapıları, ağaçları, bağları ve bahçeleriyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Türkiye’nin farklı vilayetlerinden gelen ziyaretçiler, sonbahar renkleriyle boyanmış ağaçlar ile eski taş meskenlerin bütünleşmesi sonucu ortaya çıkan hoş görünümleri hem izleme hem de fotoğraflama bahtı yakalıyor.

Zamana karşı direnen taş meskenlerin sonbahar hoşluğu, bilhassa gezginlerin, tabiat fotoğrafçılarının, belgeselcilerin ve gazetecilerin ilgisini çekiyor. Tarihi hoşluğu ve görünümüyle eşsiz görünüm sunan tarihi taş meskenler havadan da görüntülendi.

Diyarbakır’dan taş evleri gezip fotoğraflamak için geldiğini dile getiren Atilla Görür, “Hizan’ın Uzuntaş köyündeyiz. Diyarbakır’dan birkaç arkadaşım ile birlikte fotoğraf çekmeye ve gezmeye geldik. Bu köyü daha evvel de duymuştum. Geçen yıl gelecektik nasip olmadı. Bu yıl geldik, çok hoş bir köy. Tarihi yapısı ve doğal hoşluğu ile bilhassa sonbaharın renkleriyle birlikte çok hoş kareler aldık. Çok memnunuz ve düzgün ki gelmişiz. Çekimlerimize daha da devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu