Haber

YSK seçim tarihini de açıkladı

ANKARA (İGFA) –Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinin Yenilenmesine Dair Kararname kısa sürede yürürlüğe girdi.

İlgili kararnamenin Resmi Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlanmasının ardından YSK tarafından seçimlerin 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılması kararı açıklandı.

YSK Genel Başkanı Ahmet Yener yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa seçim tarihi olarak 28 Mayıs tarihi belirlendi” dedi.

Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu kararı “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 116. maddesi uyarınca” almıştı.

BÜROKRATLAR BİR HAFTA İÇİNDE İSTİFA EDİLECEK

Öte yandan bürokrasiden milletvekili adayı olmak isteyenler için bir haftalık istifa süreci başlayacak.

YSK’ya göre bu tarihin 16 veya 18 Mart olarak belirlenmesi bekleniyor.

Aday listeleri 9 Nisan’da teslim edilecek

Milletvekili aday listelerinin 9 Nisan’a kadar YSK’ya iletilmesi istenecek. Bu tarih, seçim takviminin başlangıç ​​tarihine göre değişiklik gösterebilir.

İTTİFAK PROTOKOLLERİNİN 5 GÜNÜ VAR

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nı oluşturan partiler, seçim takviminin yayınlanmasından itibaren 5 gün içinde ittifak protokolünü YSK’ya sunmak zorunda kalacak. Örneğin seçim takvimi 16 Mart ise ittifak protokollerinin 21 Mart’a kadar YSK’ya sunulması gerekecek.

kagithaneajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu