Haber

Yeni Yılda Sahiplendirilen Sahipsiz Hayvanlar Çip Cezası Ödemeden Tespit Edilecek

Kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip ile kayıt altına alınmasına artık çok az bir süre kaldı. Yılbaşından sonra sokaktan sahiplenilen hayvanlar, belediye barınaklarına başvurarak cezasız PetVet Kayıt Sistemine (PETVET) kayıt olabilecek.

Son teslim tarihinden 10 gün önce ülke genelinde yaklaşık 800.000 evcil hayvan tespit edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 26 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliği ile evcil kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takılması ve kimliklendirilmesi için verilen süre 31 Aralık’ta sona erecek. bu tarih 5199 sayılı Kanun kapsamında 1634 TL para cezası ile cezalandırılır. İl, ilçe müdürlüklerine veya bakanlığın yetkilendirdiği kurum, kuruluş, gerçek veya tüzel kişilere ilgili beyanname ile başvurularak hayvanlar kayıt altına alınabilir. . Son teslim tarihinden 10 gün önce, şimdiye kadar ülke genelinde yaklaşık 800.000 barınak hayvanı tespit edildi.

Sokakta sahiplenilen kimliği belirsiz hayvanlar ceza almadan tespit edilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı Beslenme ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, yılbaşından itibaren sahiplenilen kedi ve köpekler 6 aylık olana kadar cezasız olarak kayıt altına alınmaya devam edecek. 6 aydan büyük kedi ve köpekler, il ve ilçe tarım ve orman müdürlükleri tarafından idari para cezası uygulandıktan sonra mikroçip takılarak kayıt altına alınacak. Yılbaşından bu yana sokakta sahiplenilen kimliği belirsiz bir hayvana mikroçip istendiğinde cezai yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı da belli oldu.

Buna göre sokakta sahiplenilen kimliksiz hayvanlar ceza almadan kimlikleri tespit edilecek. Hayvan barınaklarına başvurularak HAYBİS üzerinden oluşturulan ‘mülkiyet belgesi’ ile mikroçip takılarak cezasız tespit edilen hayvanlar PETVET’e kayıt edilecek.

Çiftlik gibi doğal ortamdan katalog üzerinden satılan hayvanlar da çip takılarak sahibine teslim edilecek.

Kimliği belirlenemeyen hayvanların veteriner hekimler tarafından tedavi edilmesi konusunda herhangi bir kısıtlama olmayacaktır. Bu hayvanlar veteriner kliniklerinde kısıtlama olmaksızın tedavi edilecektir. Mikroçipsiz hayvanların tespiti el terminalleri (mikroçip okuyucular) ile yapılacaktır. Rastgele aşılama veya tedavi uygulaması sırasında mikroçipi olmadığı tespit edilen ev hayvanları il, ilçe tarım ve orman müdürlüklerine bildirilecek ve sahibine ceza kesildikten sonra mikroçip uygulanarak kayıt altına alınacak.

Öte yandan ‘pet shop’ olarak bilinen pet shop’larda kedi ve köpek satışı yasaklandı. Çiftlik gibi doğal ortamdan katalog üzerinden satılan hayvanlar da çip takılarak sahibine teslim edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu