Haber

Uzmanlardan “kuraklık” uyarısı: “Artık kuraklığa dayanıklı bitkiler yetiştireceğiz”

Uzmanlardan “kuraklık” uyarısı: “Artık kuraklığa dayanıklı bitkiler yetiştireceğiz”

AMASYA – Türkiye’de iklim değişikliği ve yağışların azalmasına bağlı olarak yaşanan kuraklığa ait uzmanlardan ikazlar geldi. Prof. Dr. Günay Erpul, “Sulak alanlarımız ve birçok gölümüz tehdit altında” derken, Prof. Dr. İbrahim Turna ise “Artık kuraklığa dayanıklı bitkiler yetiştireceğiz. Daha az su tüketen tarla, bahçe bitkilerini tüketeceğiz” diye konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Gayret Genel Müdürlüğü tarafından Amasya’da iklim değişikliğine uyum konusunda kurumsal kapasitenin geliştirilmesi eğitimi düzenlendi. Uzman akademisyenler tarafından iklim değişikliğinin ekosistem hizmetlerine etkileri, küresel politikalar, erozyon, çölleşme, arazi tahribatı, arazi kullanım değişimleri, tarım, orman ve su kaynaklarına etkisi, uyum süreci gibi konularda bilgilendirmede bulunuldu. Amasya Orman Bölge Müdürlüğü ve Gökhöyük Tarım İşletmesi’nin örnek çalışmaları incelendi.

Türkiye’de bilhassa hidrolojik kuraklığın 30 yıl öncesinden başlamış durumda olduğuna dikkat çeken Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günay Erpul, “Meteorolojik kuraklık, hidrolojik kuraklık ve ziraî kuraklık takip ediyor. Sulak alanlarımız yok oluyor. Karasal su sistemleri yok olmaya başlamış durumda. Birçok gölümüz tehdit altında. Bunda iklim değişikliğinin nedenleri var. Bir de tarım hedefli sulama suyu gereksinimleri, kent hedefli su muhtaçlıklarının artmasıyla kuraklık şu anda önemli ölçüde devam ediyor. Giderek de artacak. Baraj yaparak bunları engelleyebilir miyiz? Makul bir noktaya kadar. Düzgün tarım uygulamaları, biyoçeşitlilik, ekositem bazlı idare sistemlerine girmediğimiz sürece kuraklıkla baş edebilmemiz pek mümkün değil” şeklinde konuştu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Silvikültür Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Turna da iklim değişikliği konusunda halka yönelik eğitim faaliyetleri yapılması gerektiğine değinip şu anda salgın sonrası en büyük sorun olarak gıda probleminin gösterildiğine işaret etti. Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını hatırlatan Prof. Dr. Turna, “Gıdanın olabilmesi için suya muhtaçlık var. Orman eserleri üretiminde, ağaçlandırmada dayanılmaz başarılı çalışmalarımız var. Bunlarla övünüyoruz. Avrupa’da ağaçlandırmada birinciyiz. Dünyada dördüncü sıradayız. Lakin bunun kırsala yansıması gerek. Bizim artık bilimin ışığında gitmemiz lazım. Artık kuraklığa güçlü bitkileri yetiştireceğiz. Daha az su tüketen tarla, bahçe bitkilerini tüketeceğiz. Gerekli tedbirleri alacağız. Muhafazalı tarıma gideceğiz” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu