Ekonomi

Ulaştırma Bakanı: Yüksek Hızlı Trenlerle 79 Milyon Vatandaşa Hizmet Verdik

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yüksek hızlı trenlerle (YHT) bugüne kadar 79 milyon 581 bin vatandaşa hızlı, konforlu, ekonomik ve güvenli seyahat imkanı sağladıklarını belirtti.

Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 2009’da Ankara-Eskişehir YHT sınırlarını, 2011’de Ankara-Konya’yı, 2014’te Ankara-İstanbul’u, 2022’de Konya-Karaman YHT sınırlarını ve son olarak da 27 Nisan’da Ankara-Sivas YHT hattını açtıklarını belirtti. Vatandaşın hizmetine sunduklarını belirtti.

Türkiye’nin YHT teknolojisini kullanan dünyada 8’inci, Avrupa’da ise 6’ncı ülke konumuna geldiğine dikkat çeken Uraloğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Yüksek hızlı trenler mesafeleri kısaltarak vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırıyor. Yüksek hızlı tren hatlarımızı genişletmek için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. 2053 Ulaşım Master Planı çerçevesinde 52 ilimizi daha YHT ile bağlayacağız. Ankara-Afyonkarahisar-İzmir ve Ankara-Bursa YHT hatlarında inşaat çalışmalarımız devam ediyor.”

YHT’lere ilginin her geçen gün arttığına dikkat çeken Uraloğlu, hızlı trenlerin 11 ile direkt, 9 ile ise bölgesel ve otobüs bağlantısı sağladığını anlattı.

Bakan Uraloğlu, “Şu ana kadar yüksek hızlı trenlerimizin taşıdığı yolcu sayısı 80 milyona ulaştı. Şu ana kadar 79 milyon 581 bin vatandaşımıza hızlı, konforlu, ekonomik ve güvenli yolculuk imkanı sunduk.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu