Haber

Türkiye ile Türkmenistan Arasında ‘Meteoroloji Alanında İşbirliği Anlaşması’

ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkmenistan Çevre Koruma Bakanı Çarıgeldi Babaniyazov ile ‘Meteoroloji Alanında İşbirliği Anlaşması’ imzaladıklarını belirterek, “Tecrübelerimizi paylaşmaya, birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Her zaman güçlü bağlarımızın olduğu dostumuz ve kardeşimiz Türkmenistan ile birçok konuda birçok konuda görüş alışverişinde bulunduk.” dedi.

Türkiye ile Türkmenistan arasında Meteoroloji Alanında İşbirliği Anlaşması imzalandı. İmzalar; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ve Türkmenistan Çevre Koruma Bakanı Çarıgeldi Babaniyazov tarafından yapıldı. Anlaşmaya göre; İklim değişikliği ve işçi eğitimi başta olmak üzere birçok alanda iş birliği ve teknik destek sağlanacak.

‘TÜRKMENİSTAN’LA TECRÜBEMİZİ PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Bakan Özhaseki, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov başkanlığında düzenlenen işbirliği anlaşmaları törenine katıldıklarını söyledi. Türkmenistan ile yapılan anlaşmanın hayırlı olmasını dileyen Bakan Özhaseki, şunları söyledi:

“Kan birliğimiz, gönül birliğimiz olan Türkmenistan ile imzaladığımız anlaşmayla; deniz meteorolojisi, tarımsal meteoroloji, iklim ve iklim değişikliği, dijital hava tahmin modelleri ve bölgesel iklim modelleri, uydu ve meteorolojik radar verilerinin kullanılması, gözlem sistemleri ve çalışanların teknik eğitimi ve otomatik meteorolojik “Gözlem istasyonu sensörlerinin kalibrasyonu konusunda iş birliğimizi geliştireceğiz. Her zaman güçlü bağlara sahip olduğumuz dostumuz, kardeşimiz Türkmenistan ile tecrübelerimizi paylaşmaya ve birçok konuda birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu