Haber

Singapur’da cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığını açıklayan Tharman Shanmugaratnam, rakip adaylarla rekabet etmek istiyor

Singapur’da yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığını açıklayan Tharman Shanmugaratnam, seçimde rakip adaylarla rekabet etmek istediğini açıkladı.

Singapur haber kanalı CNA’dan alınan Borneo Bülteni’nin haberine göre, en geç 13 Eylül’e kadar yapılması gereken seçimlerde tek aday olması gerektiği yönündeki eleştirilere Kıdemli Bakan ve Sosyal Güvenlik Bakanı Shanmugaratnam Politikalar ve Uyum, kendisine karşı bir rakip görmek istediğini söyledi.

Siyasi gözlemciler, Shanmugaratnam’ın “kendisi gibi güçlü bir adayla rekabet etmeden” “kolay kazanmasının” seçilen cumhurbaşkanının sosyal meşruiyetini baltalayacağına inanıyor.

Bu görüşlere yanıt veren Shanmugaratnam, yarışa girmekten hiçbir zaman çekinmediğinin altını çizerek, “rekabettense kaybetmeyi ve kazanmayı tercih edeceğini” söyledi.

Şu anda ülkede Shanmugaratnam dışında hiç kimse Başkan adaylığını açıklamazken, Harvey Norman Ossia şirketinin kurucusu Georger Goh’un aday olabileceği öne sürülüyor.

“Birleşme” sözü

8 Haziran’da adaylığını açıklayan Shanmugaratnam, Başkan seçilmesi halinde “birleştirici” olacağını söyledi.

Shanmugaratnam, başkan olarak “hükümetle aynı takımda olmayacağına ve ‘hakem’ rolünü üstleneceğine” de işaret etti.

Singapur’da Cumhurbaşkanlığı ofisi

Başbakanın en güçlü siyasi lider olduğu Singapur’da, cumhurbaşkanının rolü çoğunlukla semboliktir.

Ancak, cumhurbaşkanının hâlâ yüksek mahkeme yargıcı, başsavcı ve genelkurmay başkanı gibi değerli kamu atamalarının yanı sıra finansmanı, bütçeyi ve yasa tasarısını veto etme, yolsuzluk argümanlarını soruşturma ve atama yapma hakkı var. Başbakan.

Ülkenin cumhurbaşkanı adayları için katı gereksinimleri var.

Seçimlere katılmak isteyen bir adayın, gerekli nitelikleri taşıyıp taşımadığına karar veren Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu’ndan (PEC) bir “uygunluk belgesi” (COE) alması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu