Ekonomi

Petrol OPEC+ sonrası yükselişte

Brent ham petrolü önceki iki seansta yüzde 2’den fazla yükseldikten sonra varil başına 90 dolara yaklaşırken, ABD ham petrolü 86 dolara yakındı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri Çarşamba günkü toplantıda herhangi bir politika değişikliği tavsiyesinde bulunmadı; bu, küresel piyasaların önümüzdeki birkaç ay boyunca sıkı kalmasına yardımcı olacak.

Ancak OPEC+ kota seviyelerine uyum hâlâ bir sorun. Irak, Mart ayında kararlaştırılan hedefin üzerinde petrol pompaladı, ancak bunu telafi etmek için akışları dizginleme sözü verdi. Rusya’nın ham petrol ihracatı da son zamanlarda arttı.

ANZ Banking Group Ltd. kıdemli emtia stratejisti Daniel Hynes, Bloomberg Television’a yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki iki veya üç ay boyunca OPEC üretiminin daha da düşmesini bekliyorum” dedi. Üyeler, OPEC+ toplantısından grubun daha önce üzerinde mutabakata varılan kesintilere atıfta bulunarak “bu kotalara daha sıkı bağlı kalma konusunda konuşarak” çıktılar.

Küresel ham petrol endeksi bu yıl arzın daralması, nakliyedeki aksamalar ve Ukrayna’nın Rus rafinerilerine yönelik saldırıları nedeniyle yaklaşık yüzde 16 arttı. Asya’da talebin canlandığına dair işaretler var; Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının daha düşük enflasyonun daha net işaretlerini beklemesine rağmen ABD’de bu yıl faiz indiriminin hala muhtemel olduğunu söyledi.

ABD’nin ülke çapındaki ham petrol stokları geçen hafta 3,21 milyon varil arttı. Bu, bir endüstri grubunun stoklardaki düşüşe ilişkin tahminiyle çelişiyordu. Ancak benzin stokları Mart ayından bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirerek vadeli işlemlerde ve Amerikalı sürücüler için daha yüksek fiyatlara yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu