Haber

Oğluna şiddet uygulayan AK Partilinin tahliye itirazı reddedildi

Oğluna şiddet uygulayan AK Partili RY’nin, 1 yıldır istinaf mahkemesinde bekleyen belgedeki şartlı tahliye sonrası beraatına ilişkin itiraz talebi, 1 yıl sonra reddedildi. Talebin reddine ilişkin kararda ‘kesin ve yeterli delil elde edilemediği’ belirtildi.

Cumhuriyet’ten Nagihan Yılkın’ın haberine göre, İzmir’de yaşayan eski AK Parti Selçuk Gençlik Kolları Lideri RY ile 2 ve 5 yaşlarında iki oğlu olan eşi NY, 2019 yılında boşanmak için mahkemeye başvurmuştu. Dava devam ederken, dava sürüyor. NY, 5 yaşındaki çocuğun babasıyla görüştükten sonraki hareketlerinden ve vücudundaki kızarıklıklardan şüphelenerek savcılığa başvurdu.

ESAS OLARAK RED TALEP EDİLDİ

Adli Tıp raporunda cinsel istismar bulgularının tespit edilmesi üzerine RY, 2021 yılında tutuklandı. RY’nin tutuklanmasıyla ilgili haberlere erişim sorunu getirildi. RY, Temmuz 2021’deki ilk duruşmasında yurt dışına çıkış yasağı kararıyla tahliye edildi. Haziran 2022’de İzmir 23. Ağır Ceza Mahkemesi, “yargılamaya konu eylemdeki suçun sabit olmadığı” gerekçesiyle RY’yi beraat ettirdi. Karar, Temmuz 2022’de temyiz mahkemesine taşındı.

Yaklaşık bir yıl sonra istinaf mahkemesinin kararında 2015 doğumlu çocuk için “12 yaşını doldurmuş çocuk” tabiri kullanıldı. Ayrıca, başvurunun esastan reddedilmesi istendi. “Yeterli kesin delil elde edilememiştir ve sanık şüpheden yararlanmıştır”.

Temyiz kararını Yargıtay’a getiren İlk Çocuk ve Kadın Derneği avukatlarından Barış Özbay, “Bizim kanaatimizce, yerel mahkemenin verdiği beraat kararının delil yetersizliği nedeniyle istinaf mahkemesi tarafından onanmasıdır. İstismara uğrayan çocuktaki fiziksel ve psikolojik deformasyona rağmen, çocuğun bakımını üstlenen psikologların ortak beyanı ve çocuğun yargılama sürecindeki tutarlı ifadeleri yasaldır.” “Bu bir felaket” dedi.

Mother NY, “İstismarın adli tıp, Çocuk İzleme Merkezi raporları ve hatta 5 bilirkişi raporuyla kanıtlandığı ortaya çıktı. Dosya temiz. İşlendiği kanıtlanmış bir suç var. Bunlar göz ardı ediliyor. Nasıl ki delil yetersizliğinden beraat kararını anlayamıyorum, istinafın bu kararını da anlayamıyorum. “Oğlumun davası bizim haklı olduğumuz ve sonuna kadar gideceğim bir davadır” dedi.

Çocuğunun 12 yaşında olduğunun gösterilmesiyle ilgili Anne NY, şunları söyledi: “Oğlum 2015 doğumlu ve 2. sınıfta okuyor. 12 yaşında değil ama kararda bu bile yanlış yazılmış. Oğlum 8 yaşında. Çocuğumun halen devam eden bir tedavi süreci var” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu