Haber

Netanyahu rehine yakınlarıyla görüştü: ‘Hamas’tan gerçek bir teklif gelmedi’

Hamas’ın Gazze’deki askeri kanadı Kassam Tugayları tarafından rehin tutulan bazı İsraillilerin yakınları, bugün İsrail’de Knesset Maliye Komitesi toplantısını basarak protesto gösterisi düzenledi. Tişört giyen ve ‘Onları geri getirin’ yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, rehin tutulan yakınlarının serbest bırakılmasını istedi.

NETANYAHU REHİNLERİN YAKINLARIYLA GÖRÜŞTÜ: ‘GERÇEK BİR TEKLİF YOK’

Reuters’in haberine göre, 7 Ekim 2023’teki ‘Aksa Tufanı’ sırasında Kassam Tugayları tarafından rehin alınan 253 kişiden üçünün akrabası olan bir kadın, elinde rehin tutulan üç aile üyesinin fotoğraflarının yer aldığı bir pankart taşıyordu. Kadın, “Onlardan sadece birini, üçünden birini canlı olarak geri getirmek istiyorum” diye bağırdı. Siyah tişört giyen diğer protestocular ise “Onlar (rehineler) orada ölürken siz burada oturmayacaksınız” yazılı pankartlar taşıdılar. Protestocular, “Onları hemen bırakın, şimdi, şimdi, şimdi” diye slogan attılar.

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun parlamentoya gelen rehinelerin yakınlarıyla görüştüğü bildirildi. Ofisinden yapılan açıklamaya göre Başbakan Netanyahu, rehinelerin yakınlarına Hamas ile olası bir rehine takası anlaşmasına ilişkin şunları söyledi: “(Hamas’ın) gerçek bir teklifi yok. Bu doğru değil. Bunu olabildiğince açık bir şekilde söylüyorum.” Bu da şüphesiz sizin için acı vericidir.” “Var olmayan açıklamalar var” dedi.

NETANYAHU’NUN KONAĞI ÖNÜNDE PROTESTO

İsrail’in ‘Aksa Tufanı’nın ardından abluka altındaki Gazze Şeridi’ne başlattığı saldırılar 108’inci gününde devam ederken, rehine yakınlarının İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Caesarea kentindeki şahsi konutu önünde başlattığı eylem devam ediyor. Netanyahu’nun evinin önünde de çadır kuran rehine yakınları ve aktivistler, Gazze’de kalan rehineler serbest bırakılıncaya kadar Netanyahu’nun evinin önünde kalmaya devam edeceklerini söyledi. Bazı aktivistler erken seçim talebinde bulundu.

Hamas, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının sona ermesi ve İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinlilerin serbest bırakılması durumunda yeni bir rehine takası anlaşması yapılabileceğini söylerken, İsrail Başbakanı Netanyahu 21 Ocak Pazar günü yaptığı açıklamada yeni bir rehine takası anlaşmasının kapısını kapattı. Başbakan, rehinelerin serbest bırakılmasının anahtarının “askeri baskı” olduğunu savundu.

İsrail ile Hamas arasında Kasım 2023’te varılan ve 7 gün süren geçici ateşkes ve rehine değişimi anlaşması sonrasında Gazze’de 136 rehinenin bulunduğu düşünülüyor. Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısında 1200 İsraillinin öldüğü belirtilirken, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 22 Ocak Pazartesi itibarıyla 25 bin 295 kişi hayatını kaybetti, 63 bin kişi de yaralandı. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu