Ekonomi

Moody’s TCMB için faiz tahminini açıkladı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s 20 Haziran tarihli raporunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini mevduat faizine yakın bir seviyeye indirmesini beklediklerini belirtti.

Kurum, Türkiye’de ekonomi politikalarında beklenen değişikliğin gerçekleşmesi durumunda kredi notu açısından olumlu olacağını belirterek, politika faizinin mevduat faizlerine yaklaşmasını beklediğini açıkladı.

Kredi derecelendirme kuruluşu tarafından yayınlanan raporda, “İzlenirse ortodoks, kurallara dayalı ve öngörülebilir bir politikaya geçiş kredi notu için tartışmasız olumlu olacaktır.”

Moody’s raporunda, politika faizinin vadeye bağlı olarak yüzde 25-30 civarında seyreden TL mevduat faizlerine yaklaşmasını beklediklerini, para politikasının aktif bir biçimde sıkılaştırılması için ek faiz artışlarına ihtiyaç duyulacağını ve aynı zamanda TCMB’nin enflasyonla mücadelede kararlı olduğunu vurgulamak için.

Geçen yıl uygulamaya konulan makroihtiyati tedbirlere değinen Kurum, başta bankacılık bölümünün karlılığı üzerinde en büyük etkiye sahip olanlar olmak üzere tedbirlerin çoğunun kademeli olarak kaldırılmasının beklendiğini söyledi.

haber-duragan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu