Haber

Meclis’te Can Atalay gerilimi: Kapalı oturum yapılacak

ANKARA – TBMM Genel Kurulu’nun bugünkü oturumunda tutuklu TİP Milletvekili Can Atalay hakkındaki kararın okunması gündeme geldi. Kararın AK Parti ve MHP’nin teklifiyle Danışma Kurulu gündemine alınmasının ardından CHP kapalı oturum talebinde bulundu.

CHP’nin kapalı oturum talep eden önergesinde, “Mesele, sadece bir milletvekilinin seçme ve seçilme hakkının engellenmesi değil, aynı zamanda yüksek yargı organları arasındaki çekişme yoluyla anayasanın açıkça ihlal edilmesi ve anayasal düzenin çalışamaz hale getirilmesidir. Bu, ülkemizin geleceğini ve demokratik rejimi tehdit eden Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının ihlalidir.” “Bu gelişmenin değerlendirilmesi için kapalı oturum talep ediyoruz.”

Kapalı oturumun yapılabilmesi için seyirciler ve gazeteciler salondan çıkarıldı. Kapalı oturumun tamamlanmasının ardından kararın okunması ve Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi bekleniyor.

BOZDAĞ SÖYLENDİ, MECLİS METROPOZE EDİLDİ

Bozdağ’ın kapalı oturumda Can Atalay gündeminin oylanması sırasında muhalefet milletvekilleri masalara vurarak protestoda bulundu.

Kararın okunmasının ardından Atalay’ın avukatlarının, seçilme hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu