Haber

Konya’da 7 kişinin öldüğü saldırıdan önceki kavgaya ilişkin gerekçeli karar açıklandı

Konya’da tıpkı aileden 7 kişinin öldürüldüğü silahlı taarruz öncesi, taraflar ortasında yaşanan ve 13 kişinin yaralandığı arbedeye ait 9 sanığın yargılandığı davanın gerekçeli kararı açıklandı.

Konya 8. Ağır Ceza Mahkemesince hazırlanan gerekçeli kararda, iki aile ortasında hasımlık bulunduğuna ait, katılan vekillerinin tezleri dışında rastgele bir kanıt bulunmadığı belirtildi.

Gerekçeli kararda, sanıkların, Dedeoğulları ailesi fertlerine yönelik hareketlerinin kastına ait değerlendirmede, “Yargılama konusu olayda kavganın herhangi bir engel olmadan kendiliğinden son bulduğu, tarafların önceye dair husumetinin olduğuna ilişkin dosyamıza herhangi bir delilin yansımadığı, yaralamalarda sopa kullanıldığı, sanıkların mağdurlara yönelik kastının yaralamaya yönelik olduğu kanaatine varılmıştır.” tabirlerine yer verildi.

Katılan vekillerinin olayda “soykırım” yapıldığına ait savına da yer verilen kelam konusu kararda, “Tüm deliller değerlendirildiğinde sanıkların soykırım kastıyla hareket ettiğine, yahut insanlığa karşı suçta belirtilen unsurlardan herhangi birini gerçekleştirmeye yönelik eylemlerinin bulunmadığı, olayın komşu olan iki ailenin tartışması ve kavgaya dönüşmesi şeklinde vuku bulduğu, bu haliyle sanıkların eylemlerini soykırım veyahut insanlığa karşı suç kapsamında değerlendirilmenin mümkün olmadığı kanaatine varılmıştır.” değerlendirmesi yapıldı.

Aynı kararda, sanıklara Türk Ceza Kanunu’nun 29. unsuru uyarınca yapılan indirimin münasebetine ait, “Meydana gelen kavganın çıkış sebebi konusunda tarafların karşılıklı olarak birbirlerini suçladıkları, bu hususa ilişkin herhangi bir tanık beyanı veya başkaca delil bulunmadığı, bu haliyle dosya içeriğine göre kavganın hangi tarafın ilk haksız hareketi sonucu başladığı kesin olarak saptanamamıştır.” denildi.

Olayın geçmişi

Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin öldürüldüğü olaydan yaklaşık 2,5 ay evvel Dedeoğulları ve Keleş ailesi ortasında çıkan hengamede 13 kişi yaralanmış, olaya ait 9 kişi hakkında çeşitli suçlamalarla dava açılmıştı.

Sanıklardan 8’ine, 2 yıl 9 aydan 6 yıl 4 ay ortasında çeşitli mahpus cezaları verilen davada öbür sanığa verilen 1 yıl 1 ay 3 günlük mahpus cezası ise ertelenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu