Haber

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Güney Kıbrıs lideri Christodoulides ile ateş yardımı konusunda görüştü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Hristodulidis telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Tatar, Limasol kentinin Rum kesimine bağlı Alasa köyünde öğle saatlerinde başlayan ve kontrol altına alınamayan orman yangınıyla ilgili olarak KKTC’nin Nikos Hristodulidis’e yardım teklifini yineledi.

Görüşmede Tatar, Rum yönetiminin etkisini artıran yangına müdahalede yer almak için İsrail, Lübnan, Ürdün ve Yunanistan’dan yardım talep ettiğini, Kıbrıs Türk tarafının bu çabalara katkı sağlamaya hazır olduğunu bildirdi. Araçlar ve işçilere birçok kez teklif edildiği gibi hızlı bir şekilde yangını söndürmek için.

Hristodulidis, Kıbrıs Türk makamlarının samimi yardım teklifinden duyduğu memnuniyeti de dile getirerek, söz konusu teklifin değerlendirileceğini bildirdi.

Açıklamada, görüşmenin ardından GKRY’ye bağlı GKRY’nin, yangının kontrol altına alınması aşamasına geçildiğini KKTC makamlarına ilettiği, bu nedenle yardım teklifinden dolayı minnettar olduklarını ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu