Ekonomi

JetBlue Hisseleri, Carl Icahn’ın %10 Sahipliğini Duyurmasının Ardından Yükseldi; Uzmanlar Görüşlerini Açıkladı

Yatırımcı aktivist Carl Icahn, düşük piyasa fiyatını gerekçe göstererek JetBlue Airways’in (JBLU) neredeyse %10’una sahip olacağını açıkladı.

JBLU’nun hisse senedi fiyatı Salı günü erken piyasa işlemleri sırasında %16 arttı.

Icahn, bu hisseyi, son resmi raporlarda da belirtildiği gibi Ocak ve Şubat aylarında yapılan çeşitli satın alımlarla satın aldı. Bu raporlar aynı zamanda Icahn’ın şirketin yönetim kurulunda temsil edilme olasılığı konusunda JetBlue yönetimiyle ek görüşmeler yapma planını da ortaya koyuyor.

Bu gelişme, kârlılığa ulaşmak için maliyetleri düşürmeye ve operasyonel verimliliği artırmaya odaklanan bütçe dostu havayolu şirketi için kritik bir zamanda gerçekleşti.

Konuyla ilgili olarak bir federal mahkeme yargıcı, pazardaki rekabetin azalması ihtimaline ilişkin endişeler nedeniyle JetBlue ile Spirit Havayolları arasında önerilen birleşmeyi durdurdu.

Deutsche Bank analistleri, Icahn Enterprises gibi aktivist yatırım şirketlerinin havayolu şubesine dahil olmasına şaşırmadıklarını belirtti.

“12 Aralık 2023 tarihli Outlook 2024 raporumuzda, JetBlue’nun durumunu doğru bir şekilde yansıttığına inandığımız bir durum olan ‘havayolu varlıklarının değerleri ile havayolu hisselerinin değerleri arasındaki önemli eşitsizliği’ vurguladık – düzensiz bir iyileşmeyle analistler, 2024’te Büyük 3’ün lehine” dedi. .

“Bu eşitsizliğin temel olarak düşük ücretler sunan havayolu endüstrisindeki varlıkların uygunsuz tahsisinden kaynaklandığını düşünüyoruz” diye devam ettiler.

“Dolayısıyla, Icahn Enterprises gibi aktivist bir firmanın ABD’de havayolu endüstrisine girerek ‘kamuya açıklanmış olan birleşmelerin ardından 2024 yılında havayolu endüstrisinde ilave yeniden yapılanma’ öngörümüzü doğruladığını görmek bizi şaşırtmadı.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu