Haber

Japonya’daki 7,6 büyüklüğündeki depremde 238 kişi hayatını kaybetti

Japonya’da 238 kişinin hayatını kaybettiği 7,6 büyüklüğündeki depremin üzerinden bir ay geçerken, hasarlı bina sayısı 46 bin 294’e ulaştı. Kayıp olarak kaydedilen 19 kişi hâlâ bulunamazken, 14 bin 643 depremzedenin tahliyesi sürüyor. merkezleri ve oteller.

Japonya’nın Ishikawa Eyaleti’nde 1 Ocak’ta meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremin üzerinden bir ay geçerken, aradan geçen zaman felaketin boyutunu ortaya çıkardı. Yetkililerden alınan bilgiye göre, 238 kişinin ölümüne, 1.179 kişinin de yaralanmasına neden olan deprem sonrasında kayıp olduğu kaydedilen 19 kişi ise hâlâ bulunamadı. Hasarlı bina sayısının 46 bin 294’e ulaştığı belirlenirken, 14 bin 643 kişinin ise kendilerine tahsis edilen geçici tahliye merkezleri ve otellerde kalmaya devam ettiği açıklandı. Yaklaşık 40 bin hanede su kesintilerinin devam ettiği belirtilirken, birçok bölgede kısmi elektrik kesintilerinin yaşandığı belirtildi. Japonya Öz Savunma Kuvvetleri’nin (QSD) enkaz kaldırma çalışmalarını sürdürdüğü bölgede hasar nedeniyle lojistik sorun yaşandığı öğrenilirken, market ve benzeri işletmelerin tedarik zincirlerinde aksamalar yaşandığı belirtildi.

Büyük yıkıma neden oldu

Japonya’nın Ishikawa eyaletinde meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki deprem, Toyama, Niigata, Fukui ve Gifu eyaletlerinin yanı sıra başkent Tokyo ve çevresinde de hissedildi. Depremin ardından kıyı bölgeleri için tsunami uyarısı verilirken, bazı bölgelerde yüksekliği 1,2 metreye varan tsunami dalgaları gözlemlendi. Depremin ardından binlerce kişi geçici barınaklara tahliye edilirken, arama kurtarma çalışmalarına Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDG), Japonya Sahil Güvenlik Kuvvetleri (JCG) ve polis ekipleri destek verdi. Felaketin ardından yaşanan elektrik ve su kesintileri bölgedeki depremzedelerin hayatını olumsuz etkiledi. -TOKYO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu