Haber

İtalya’nın Verona kentinde 20’den fazla polis kötü muamele ve zimmete para geçirme suçlamalarını soruşturuyor

İtalya’nın Verona kentinde 20’den fazla polis memuru hakkında kötü muamele, işkence ve zimmete para geçirme suçlamalarıyla soruşturma başlatıldı.

İtalyan basınına göre dün polis merkezinde sorguya çektikleri kişilere operasyon kapsamında işkence ve kötü muamelede bulundukları ve zimmete para geçirdikleri iddiasıyla gözaltına alınan 5 polise 17 polis daha eklendi. Mart – Kasım 2022 döneminde ülkenin kuzeyindeki Verona şehrinde soruşturma.

Soruşturma altındaki polisin özellikle göçmenlere ve evsizlere kötü davrandığı kaydedildi. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan ilk 5 polisin ev hapsine alındığı bildirildi.

Soruşturmayı yürüten Verona Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, ön yargıçtan 22 polis hakkında görevden uzaklaştırma veya ihraç gibi idari tedbir uygulanmasını istediği belirtildi.

Söz konusu polislerin karakollarda maruz kaldıkları kötü muamelenin telefon dinleme ve teknik takiple tespit edildiği ve ardından soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Verona’daki sorgusu sırasında kötü muameleye ve işkenceye maruz kalan Rumen Nicolae, İtalyan devlet televizyonu Rai’ye 14 Ekim 2022’de durdurulduğunu söyledi.

İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi yaptığı açıklamada, “Verona’daki soruşturmada ortaya çıkan olaylar doğrulanırsa bu çok önemli bir durum olacaktır. Her şeyden önce kurbanların haysiyetine ve binlerce kişinin prestijine zarar verecektir. özveri ve fedakarlıkla her gün vatandaşlar için çalışan kadın ve erkeklerin sayısı.Polis ne olduğunu açıklığa kavuşturacak.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu