Haber

İsveç NATO üyelik sürecini durdurmadı

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, NATO üyelik sürecini daha pahalı hale getirmek için kurulan üçlü sistemin ertelenmesine ilişkin açıklama yaptı.

İsveçli Bakan, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hamleye ve Kuran’a yönelik saldırılara kızması nedeniyle üçlü sistemin geçici olarak durdurulduğunu söyledi. Ancak İsveç’in NATO’ya üyelik sürecinin durdurulmadığı kaydedildi.

İsveç’in Expressen gazetesine konuşan Billström, şunları söyledi: “Elbette son olaylar işleri kolaylaştırmadı. Üyelik sürecinde geçici bir duraksamaya neden oldu”dedi. “Ama sonuçta muhtıra ve taahhütlerimiz geçerli olmalı”dedim.

İsveç’in Türkiye ve Finlandiya ile yapılan anlaşmadaki tüm taahhütleri yerine getirmeye çok yakın olduğunu belirten Bakan, şunları kaydetti: “Ama elbette, yerine getirilmiş bir muhtıra olmadan üzerimize düşeni yapmamış olacağız.”dedim.

BAKAN KONUŞMACISI KONUYA AÇIKLIK VERDİ

Billström, İsveç’in Temmuz ayında Vilnius’ta inşa edilecek tepede NATO’ya tam üye olmayı hedeflediğini ifade etti. “İsveç’in NATO üyelik sürecine ara vermesi şeklinde”Billström’ün sözcüsü Anna Erhardt şunları söyledi: “İsveç NATO üyelik sürecini durdurmadı”açıkladı. “Hükümet üç ülkenin ortasında bulunan muhtırayı uygulamaya devam ediyor. Ama ne zaman onaylayacağına Türkiye karar verecek”dedim.

KUR’AN’I YAKMA EYLEMİ BÜYÜK KRİZ YARATTI

Irkçı siyasetçi Rasmus Paludan’ın İsveç polisinin koruması altında Kur’an-ı Kerim’i yakma eyleminin ardından gerekli adımların atılmaması hatta provokasyonu onaylaması Türkiye’de ve İslam dünyasında büyük tepki gördü.

TÜRKİYE VE MACARİSTAN ONAYLAMADI

İsveç ve Finlandiya, 30 NATO üye ülkesinin tamamının onayını gerektiren yan kuruluş için Macaristan ve Türkiye’den henüz onay almadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu