Haber

İstanbul’da Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde uyguladığı politikalar protesto edildi

Genç İHH ve Uluslararası Doğu Türkistan Birliği STK’ları, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne yönelik politikalarını eleştirerek, Kovid-19 kapsamında evlere kapanmanın gerekliliğine tepki gösterdi.

Genç İHH’nın 77 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği “Ses Doğu Türkistan’a” konulu basın açıklaması, Cuma namazının ardından Fatih Mescidi avlusunda yapıldı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Genel Sekreteri Durmuş Aydın, Çin’in uygulamalarından vazgeçmesi için görüş oluşturmayı amaçladıklarını belirterek, 2016’dan bu yana 1 ila 3 milyon arasında Uygur’un mahrum bırakıldığını söyledi. toplama kamplarındaki özgürlüklerinin

Uygurların temel insan haklarının ellerinden alındığını belirten Aydın, “Şimdi bu vahşetlere Çin hükümetinin ‘sıfır Kovid’ politikası nedeniyle eve kapanma zorunluluğu da eklendi. Evlerin büyük bir kısmı kaynak makineleriyle kapatılıyor ve insanların en temel ihtiyaçlarını karşılamak için dahi dışarı çıkmalarına izin verilmiyor.” ifadeleri kullandı.

Aydın, Birleşmiş Milletler’in bu konuda daha aktif sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkan Vekili Abdulehad Udun, 24 Kasım’da Urumçi’de karantinaya alınan bir binada çıkan yangında 44 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Udun, dünyadan tamamen izole edilen ve konutlara kapatılan binalardan birinde çıkan yangına geç ve etkisiz müdahale edildiğini savundu. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu