Ekonomi

İş Bankası ve Arya Kadın Platformu’ndan cinsiyet dengeli yatırım odaklı fon

Arya Bayan Yatırım Platformu ve İş Bankası, cinsiyet istikrarlı ve sürdürülebilir getiri potansiyeli sunan teşebbüslere yatırım yapmak üzere minumum 10 milyon ABD Doları büyüklüğe ulaşması hedeflenen fon kurdu.

Türkiye’nin ve MENA’nın (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) birinci cinsiyet istikrarı odaklı tesir yatırımını yapan “Arya Girişim Sermayesi Yatırım Fonu” Arya Bayan Yatırım Platformu, Türkiye İş Bankası ve Maxis iş birliğinde kuruldu. Fonun asgarî 10 milyon ABD Doları büyüklüğe ulaşması hedefleniyor.

Yapılan araştırmalar, son 30 senede teşebbüslere yapılan yatırımın yalnızca 2,4’ünün bayan kuruculu teşebbüslere gerçekleştiğini ve bu sayının 2020 yılında hala 2,3 ile birebir aralıkta olduğunu gösterse de kurucuları ortasında bayanların da olduğu teşebbüsler, yalnız erkek kuruculu teşebbüslere oranla 25 daha yüksek değerleme sağlıyor.

Gerek karar alma noktasında gerekse operasyonda cinsiyet istikrarını gözeten teşebbüslere yatırım yapacak olan fon, bölgesel tesir yaratan bir teşebbüs sermayesi yatırım fonu olmayı hedefliyor.

Arya GSYF girişimcilik ekosisteminde oyunu değiştiren yere sahip olacak

Kadın girişimciliğinin sürdürülebilir olmasına katkı sağlamak, daha fazla bayanı yatırımcıyı ekosisteme kazandırma konusunda cesaretlendirmek ve bayanın her alanda güçlenmesine katkı sağlayabilmek ismine toplumsal teşebbüs olarak kurulan Arya Bayan Yatırım Platformu, 2013 yılında başladığı seyahatte, 2018’den itibaren İş Bankası’nın da dayanağını alarak büyük tesir yaratmayı başardı. 8 yılda temasa geçilen 800’den fazla bayan kuruculu teşebbüsün 22’sine 5,4 milyar ABD Doları yatırım yapan Arya Bayan Yatırım Platformu’nun melek yatırımcı ağında 300’den fazla önder bayan bulunuyor.

Arya Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu, sahip olduğu bayan yüklü yatırımcılarından da güç alarak; Arya tesirinin kıymetli bir halkası olan cinsiyet istikrarlı takımlarını yalnızca erken evrede değil, kritik eşik olan Seri A etrafında da desteklemek üzere kurgulandı. Fon, bayan girişimcilerin faal olduğu teşebbüsler başta olmak üzere, yenilikçi uygulamalar ve teknolojiler geliştiren, kolay ölçeklenme potansiyeli bulunan, rekabette ayrışabilir ve çıkış imkânları öngörülebilir teşebbüs şirketlerine yatırım yapmayı amaçlıyor. Fon, bu kapsayıcı ve etkinleştirici özelliğiyle Türkiye girişimcilik ekosistemi açısından çok değerli ve oyunu değiştiren bir yere sahip olacak.

Türkiye’de bayan girişimcilerin karşılaştığı en büyük zorluk finansmana erişim

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Ortan fonun tanıtıldığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, kadın girişimcilerin girişimcilik ekosistemi içerisindeki yerlerini sağlamlaştıracak, ekonomik hayatta bayanların daha fazla kıymet yaratmasının önünü açacak, teşebbüslerini büyütmelerine, küresele açılmalarına imkân verecek fonun, bayanın toplumda hak ettiği yeri alması açısından değerli olduğunu vurguladı.

Cinsiyet ve fırsat eşitliğinin olmadığı yahut zayıf kaldığı bir ortamda, sürdürülebilir ekonomik kalkınmadan bahsedilemeyeceğinin altını çizen Ortan, fırsat ve cinsiyet eşitliğini sağlamanın, bayanların toplumsal hayata, iktisada, girişimcilik ekosistemine daha fazla iştirakine imkân vermenin değerine işaret etti. Hem dünyada hem de ülkemizde son yıllarda bayanların iş ömründe daha çok var olduklarını, daha faal hale geldiklerini, fakat bunun istenilen düzeyde olmadığını belirten Ortan, şöyle dedi: “Türkiye’de bayan girişimcilerin hayallerini gerçekleştirmede ve aşikâr bir ölçeğe ulaşmada karşılaştıkları en büyük zorluk finansmana erişim, fon bulma noktasında oluyor. Yaratıcı bir fikri, deneyimi, özgüveni olan pek çok bayan inanıyorum ki finansal dayanak bulduğu takdirde kendi işini kuracaktır. Bu noktada bayan girişimcilere işletmeyi kurma etabından, büyütme ve iktisada katkı sağlayacak evreye ulaşana kadar sağlanacak finansal, eğitsel ve mentorluk takviyesi büyük kıymet taşıyor. İktisada kazandıracağımız daha fazla bayan teşebbüsçü demek daha fazla üretim, daha fazla istihdam, hasebiyle ülke iktisadına daha fazla katkı demektir.”

Hakan Ortan, Arya Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu ile bankanın sürdürülebilirlik çerçevesinde ve bilhassa toplumsal cinsiyet eşitliği ile bayanların işgücüne iştirakinin sağlanması kapsamında sürdürdüğü çalışmalara yatırım ayağını da eklediklerini, böylece bu alanda bütünsel bir yaklaşım ortaya koymuş olduklarını söyledi.

Arya GSYF Kurucularından Ahu Serter; “Arya, insanların daha evvel görmediği, görüp de kıymetlendirmek konusunda geç kaldığı bir husustaki fırsatı göz önüne çıkarmak için kuruldu. Bu fırsat neydi? Bayanlar, Türk Kadınları…

Geçtiğimiz 10 sene içinde dünya, bayanların değerini ve gayri safi hasılaya erkekler kadar katılsalar nasıl bir yarar getireceklerini keşfetti. Cinsiyet ve çeşitlilik odalı bakmanın dünyaya nasıl yararlı olacağını anlattığımız bir yer Arya! Bugün burada bir dönüm noktasındayız aslında. Türkiye’de ve MENA’da bir birinci olmasının yanı sıra globalde de birinci gösterilen olmayı hedefliyoruz.

Kadınların farkını gösterebilmesi için parayla olan ilgilerini daha âlâ hale getirmeleri gerekiyor. Böylece başarılı olan ile başarısız olanın farkına varabilelim. Bu yüzden Paranın Cinsiyeti Yoktur diyoruz.” kelamlarıyla cinsiyet istikrarının ehemmiyeti için uzun vakittir yaptığı çalışmalara değindi.

Yatırım Komitesi Üyeleri ortasında; Ahu Serter, Barış Karakullukçu, İlknur İlkyaz Gül, Murat Özgen, Hasret Tümer Eke, İstek Kutlusoy, Sanem Tatlıdil Özal ve Selami Düz, Müşavere Konseyi Üyeleri ortasında; Aydın Ersöz, Banu Kısakürek, İlhami Koç, Münteha Adalı, Sevinç Gök, Özge Bulut Maraşlı, Umur Özal, Ümit Boyner’in yer almasıyla daha da güçleniyor.

Arya GSYF’nin birinci LP’leri İnci Holding, Coşkunöz Holding Kurucusu Oya Aktaş, İdil Türkmenoğlu, Finberg, Ford Drive Ventures oldu.

Maxis

Maxis Teşebbüs Sermayesi Portföy İdaresi A.Ş. (Maxis), ülkemizde teşebbüs sermayesi faaliyetlerinde dünya standartlarına uygun yeni imkanlar sunan mevzuat düzenlemeleri ışığında 2017 Kasım ayında kuruldu. Maxis, SPK düzenlemelerine nazaran teşebbüs sermayesi yatırım fonu kurup yönetmiyor. Kasım 2022 prestijiyle, Maxis bünyesinde farklı yatırım temaları ile özel sermaye ve risk sermayesi yatırımları yapan yaklaşık 3 milyar TL büyüklüğünde 7 adet teşebbüs sermayesi yatırım fonu bulunuyor.

Arya Bayan Yatırım Platformu

Kadın liderliğiyle dünyayı dönüştürme vizyonuyla 2013 yılında kurulan Arya Bayan Yatırım Platformu, bir toplumsal teşebbüstür. Bayan girişimcilerin finansa erişiminde kolaylaştırıcılık rolü üstlenir ve bayan girişimcilere bilfiil yatırım yaparken, daha çok bayanın yatırımcılığı öğrenip deneyimlemesi ve üyelik programlarıyla da profesyonel hayatlarında birbirlerini güçlendirmelerini sağlar. Eğitim programları, etkinlikler ve networking faaliyetleri düzenler. Kuruluşunda bu yana yirmi iki bayan ortaklı teşebbüse, 5,4 milyon yatırım ARYA Bayan Yatırım Platformu olarak, yalnızca yatırımın teşebbüsçü gelişim, yatırımcı gelişim eğitimleri ve mentorluk programlarını da çalışma kapsamına aldık.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu