Haber

Hessen Eyaleti Milletvekili ve Gazeteci İsmail Tipi 64 yaşında hayatını kaybetti.

Almanya’da uzun yıllar gazetecilik yapan ve Hessen eyalet parlamentosunda milletvekilliği yapan İsmail Tipi dün 64 yaşında kansere bağlı komplikasyonlardan hayatını kaybetti. İsmail Tipi, Hürriyet Avrupa’da 17 yıl gazetecilik yaptı.

12 yaşında Türkiye’den gelen Milletvekili İsmail Tipi, Almanya’da makine mühendisliği okuyup gazetecilik eğitimini tamamlayarak Hürriyet Avrupa’da 17 yıl gazetecilik yaptı. Tipi’nin 3 dönem milletvekili seçilmesinin ardından Hessen Eyaleti Meclis Başkanı Astrid Wallmann, “İsmail Tipi’nin vefatından derin üzüntü duyuyoruz.” Eyalet Parlamentosu’nun deneyimli bir siyasetçiyi kaybettiğini ifade eden Wallmann, İsmail Tipi’nin meclis kümesi ve partisi dışında yüksek fiyat verilen bir siyasetçi olduğunu belirtti.

Hessen Eyaleti Birinci Bakanı Boris Rhein, Başkan Yardımcısı Tipi’nin çok etkileyici bir insan ve kapısı Hessen halkına her zaman açık olan bir siyasetçi olduğunu belirtti. Tipi’nin göçmen geçmişiyle birçok kişiye örnek olduğunun altı çizildi.

1959 yılında İzmir’de doğan Milletvekili Tipi, 12 yaşında Almanya’ya göç etti. Makine mühendisliği eğitimi aldıktan ve gazetecilik stajını tamamladıktan sonra İsmail Tipi, Almanya’da uzun yıllar gazetecilik yaptı. 1999’da Almanya Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’ne (CDU) katıldı ve 2010’da Offenbach-Land II seçim bölgesinden milletvekili oldu. Ölümünden önce, entegrasyon siyaseti konusunda CDU parlamento kümesinin sözcüsüydü.

mentese-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu