Haber

Gediz Havzasında su sıkıntısı yaşanmayacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, iklim krizinin en değerli sonuçlarından biri olan kuraklıkla mücadele için Gediz Havzası’nda 35 yeni içme suyu kuyusu tasarladı. Bölge sakinlerine kesintisiz su sağlamak amacıyla projelendirilen kuyulardan 8’inin üretimi devam ediyor, 5 kuyunun ise ihalesi yapılıyor.

Etkisini tüm dünyada hissettiren küresel ısınma ile birlikte mevcut su kaynakları kuruyor. Bu nedenle İZSU, bir yandan artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak, diğer yandan da iklim krizinin su kaynakları üzerindeki baskısına karşı vatandaşları korumak için çalışmalarını sürdürüyor. Küresel ısınmanın su kaynakları üzerindeki baskısı Gediz Havzası’nda da hissedildiğinden bölge için 35 adet yeni içme suyu sondajı yapılmıştır.

 

Tarımsal sulamada su tasarrufu şart

İZSU Genel Müdürlüğü, su kaynaklarının büyük bölümünün tarımsal sulamada kullanılması ve ülkemiz tarımsal üretiminin yüzde 10’unun Gediz Havzası’nda gerçekleştirilmesi nedeniyle bölgedeki içme suyu kaynaklarının çeşitlendirilmesine yönelik yatırımlar yapmaktadır. Yeraltı su kaynağı ile yüzey ortası arasındaki mesafenin 10 metreden 200 metreye ulaştığını gözlemleyen İZSU grupları, bu durumu dikkate alarak projelerini hazırlıyor.

Tüm vatandaşlara kesintisiz su temini amacıyla açılacak yeni kuyularla İZSU, Gediz Havzası’nda yaşayan halkın kesintisiz ve saf su temininde süreklilik sağlayacak, aynı zamanda yaşam standardının yükseltilmesine de katkı sağlayacak.

 

Bergama, Dikili ve Aliağa’da yeni su kaynakları

İZSU Genel Müdürlüğü’nün toplam 35 milyon liralık yatırımla hayata geçireceği 35 sondaj kuyusunun 8’inde çalışmalar sürüyor. Bu kuyulardan 5’i Bergama’da, 2’si Dikili’de ve 1’i Aliağa’da hizmet verecek. İhalesi devam eden ve kısa sürede üretimine başlanacak 5 kuyunun 3’ü Kınık’ta, 2’si Bergama’da yapılacak. Tasarım aşaması tamamlanan 22 adet sondaj kuyusunun saha çalışmalarına kısa süre içinde başlanması planlanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu