Ekonomi

G7’den makroekonomik ve finansal istikrarın korunması mesajı

ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, ABD’nin başkenti Washington’da yaptıkları toplantının ardından ortak açıklama yaptı.

Toplantıda küresel ekonomik ve finansal sektördeki son gelişmelerin ele alındığı belirtilen açıklamada, makroekonomik ve finansal istikrarı koruma kararlılığının yinelendiği kaydedildi.

“Küresel finansal sistemin istikrarını korumak için uygun adımları atmaya hazır olacağız”

Küresel ekonomik büyümenin beklenenden daha güçlü olduğuna işaret edilen açıklamada, enflasyonun yüksek seyrini sürdürdüğü ve merkez bankalarının fiyat istikrarını koruma konusundaki güçlü kararlılığını sürdürdüğü belirtildi.

Finans alanında yaşanan son gelişmelerin küresel ekonomik görünüme ilişkin belirsizliği ve tetikte olunması gerektiğini gösterdiği belirtilen açıklamada, ilgili otoritelerin hızlı tepkileri ve düzenleyici kurumların verdiği hızlı tepkilerle desteklenen dirençli finansal sistemin güçlü olduğu vurgulandı. 2008 yılında yaşanan küresel mali kriz sonrasında uygulamaya konulan reformlar vurgulanmıştır.

Açıklamada, “Finans sektöründeki gelişmeleri yakından izlemeye devam edeceğiz ve küresel mali sistemin istikrarını ve dayanıklılığını korumak için uygun adımları atmaya hazır olacağız.” denildi. terim kullanıldı.

Tedarik zincirinin dayanıklılığının artırılmasına vurgu

Ukrayna’ya destek yinelenirken, Rusya’nın savaşını kınayan açıklamada, Rusya’ya karşı yaptırım ve diğer ekonomik tedbirleri uygulama kararlılığı vurgulandı.

Açıklamada, tedarik zincirinin dayanıklılığının artırılmasının, makroekonomik istikrarın korunmasına ve küresel ekonomilerin daha sürdürülebilir olmasına yardımcı olurken, düşük ve orta gelirli ülkelerin tedarik zincirlerinde daha büyük roller oynamasını sağlayacağı belirtildi.

Borç kırılganlıklarını gidermek, küresel sağlık mimarisini güçlendirmek ve iklim değişikliğiyle başa çıkmak için çalışacaklarına işaret edilerek, çok taraflı kalkınma bankaları reformu konusunda G20 üyeleri ve uluslararası ortaklarla birlikte çalışacakları belirtildi.

focahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu