Teknoloji

Dünyada tek bir savaş uçağı var: KAAN artık daha iyi korunacak!

Çift taret konfigürasyonuna sahip olacak YILDIRIM-100, hassas takip ünitesi ve yüksek güçlü lazerler üretebilen lazer ünitesi sayesinde her tarette; Isı güdümlü füzelere karşı senkronize, çok bantlı yönlendirilmiş lazer ışını uygulayacak. Sistem ayrıca DIRCM sistemini yöneten ve füze uyarı sistemi ile iletişimi sağlayan bir kontrol ünitesini de içerecek.

DIRCM DÜNYADAKİ 2. 5. NESİL SAVAŞ UÇAĞI OLACAK

YILDIRIM-100’ün helikopterlerde ve diğer hava platformlarında kullanılması bekleniyor. ASELSAN, KAAN Savaş Uçağı için YILDIRIM-100’ün üst versiyonu olan YILDIRIM-300’ü de geliştiriyor. YILDIRIM serisi DIRCM sistemleri ile hava platformlarının karşı tedbir kabiliyetleri zirveye taşınacak. Şu anda DIRCM üretebilen ve platformlarında kullanabilen ülke sayısı oldukça sınırlıdır.

KAAN Avcı Uçağı için geliştirilen YILDIRIM-300’ün tamamlanmasıyla birlikte KAAN, son aşamada Su-57’den sonra DIRCM ile dünyanın ikinci 5. nesil savaş uçağı olacak.

DİRCM NEDİR, NELERE FAYDA SAĞLAR?

Yönlendirilmiş Kızılötesi Karşı Tedbir Sistemleri (DIRCM’ler), hava ve deniz platformlarını kızılötesi güdümlü füzelere karşı korumak için kullanılır. Hassas bir gimbal ile donatılan sistemler, yaklaşan bir kızılötesi veya ultraviyole IR/UV güdümlü füzeye yüksek güçlü lazer gücü gönderir.

Bu lazer gücü ile füzenin arayıcı kafası köreltilir ve füzenin korunan platformdan farklı bir yöne hareket ettirilmesi sağlanır. DIRCM taretleri, platform üzerindeki farklı füze uyarı sistemleri ve işaret fişekleri ile entegre çalışmaktadır.

YILDIRIM-100’ÜN TEMEL ÖZELLİKLERİ

• Çok bantlı lazer çıkışı

• UV/IR tabanlı Füze İkaz Sistemleri ile uyumluluk

• Tam küresel savunma sağlamak için çift taret konfigürasyonu

• Hızlı ve hassas tehdit yakalama ve izleme

• Birden çok tehdit senaryosu altında çalışabilme

• Bilerek yüksek lazer gücü oluşturmak

• Küçük boyut ve yük, düşük güç tüketimi

• Yüksek kullanılabilirlik, düşük bakım ve düşük kullanım ömrü maliyeti

Ayrıca ASELSAN, birçok farklı elektro-optik sistem geliştirmeye devam etmektedir. Bu sistemler arasında KARAT-100, TOYGUN-100, IRIS-300, LIAS-300 gibi ikaz ve keşif sistemleri bulunmaktadır. ASELSAN bu sistemleri tamamladığında Türkiye, hava platformları için üstün bir elektro-optik donanıma sahip olacak.

KAYNAK: SAVUNMA SANAYİİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu