Ekonomi

Colgate-Palmolive ilk çeyrek tahminlerini aştı, gelir görünümünü yükseltti

Colgate-Palmolive (CL) hisseleri, şirketin finansal analistlerin tahminlerini aşan ilk çeyrek kazançlarını açıklamasının ardından %3 oranında artış gösterdi. Şirket, ortalama analist tahmini olan 0,81 dolardan 0,05 dolar daha fazla olan 0,86 dolarlık düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) açıkladı. Şirketin çeyrek geliri 5,07 milyar dolar olarak gerçekleşerek 4,96 milyar dolarlık tahmini aştı.

Şirketin net satışları %6,2, organik satışları ise %9,8 oranında arttı. Bu rakamlar şirketin tüm bölümlerinde ve ürün gruplarında güçlü bir performansa işaret ediyor. Özellikle bu çeyrek, şirketin faaliyet kârı, net kazançları ve hisse başına kazançlarında %10’un üzerinde büyüme kaydettiği üst üste üçüncü çeyrek oldu. Colgate, sırasıyla %41,3 ve %31,7’lik yüzdelerle diş macunu ve manuel diş fırçalarında küresel pazarda önemli bir paya sahip olmaya devam ediyor.

Colgate-Palmolive Yönetim Kurulu Başkanı, Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Noel Wallace şirketin elde ettiği sonuçlardan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Wallace bu başarıyı şirketin stratejilerinin etkin bir şekilde uygulanmasına ve işletmenin uzun vadede yaşayabilirliğini sağlamaya yönelik yatırımlara bağladı. “Büyümedeki güçlü artış ve yılın olumlu başlangıcı, stratejilerimizin doğru olduğuna ve 2024 için revize edilmiş mali hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olacağına olan inancımızı güçlendiriyor. Bunlar aynı zamanda hisse başına istikrarlı ve artan kazançlar elde etmemizi de sağlayacaktır” dedi.

Colgate-Palmolive, 2024 yılının tamamı için net satış büyümesi tahminini %2 ila %5 aralığına yükselterek, daha önceki %1 ila %4 tahmininden bir iyileştirme yaptı. Bu tahmin, orta tek haneli yüzde aralığında olması öngörülen döviz kurlarından beklenen olumsuz etkiyi hesaba katıyor. Şirket ayrıca organik satış büyümesi beklentisini de bir önceki %3 ila %5 aralığından %5 ila %7 aralığına yükseltti. Colgate-Palmolive brüt kar marjında artış ve hisse başına GAAP kazançlarında %10’dan fazla büyüme beklemeye devam ediyor. Düzeltilmiş bazda şirket hisse başına kazançta orta ila yüksek tek haneli bir artış hedefliyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Yatırımcıların kazanç açıklamasına verdiği olumlu tepki, şirketin hisse senedi fiyatındaki %3’lük artışta açıkça görülüyor; bu da piyasanın Colgate-Palmolive’in bu yıl için iyileştirilmiş tahminlerine ve döviz kurlarının yarattığı zorluklara rağmen büyümeyi sürdürme potansiyeline duyduğu güveni yansıtıyor. Kazanç raporunun ardından hisse fiyatındaki artış, piyasanın Colgate-Palmolive’in sağlam çeyrek sonuçlarını ve gelecek yıl için umut verici görünümünü onayladığını vurgulamaktadır.

Bu makale AI teknolojisinin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen hüküm ve koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu