Haber

Çocuk İşçiliği Artıyor: ILO’ya Göre Okulu Bırakıp Çalışmak İçin Bırakılan Çocukların Sayısı Artıyor

Alice Cuddy, Barbara Plett-Usher ve Caroline Hawley | BBC haberleri

Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), BBC’ye, çalışmak için okullarını bırakmak zorunda kalan çocukların sayısında artış olduğunu söyledi.

ILO Lideri Gilbert Houngbo, küresel ekonomik sorunlar nedeniyle dünya çapında on milyonlarca çocuğun geleceğinin tehdit altında olduğunu vurguladı.

Çocukların bir kısmının seks işçiliğine de zorlandığını belirten Houngbo, hükümetlerin acil adım atması gerektiğini sözlerine ekledi:

“Covid etkisine enflasyondaki artış da eklenince durum daha da kötüleşti.

“Hemen kararlı adımlar atılmazsa sorun büyümeye devam edecek.”

Birleşmiş Milletler’in 2020 yılı başı sorun verilerinde 160 milyon çocuğun çalışmak zorunda kaldığı görüldü.

Houngbo, dünyada çocuk işçiliğine karşı mücadelenin 20 yıl aradan sonra ilk kez 2020’den sonra kesintiye uğradığını belirtti.

Aynı zamanda Togo’nun eski Başbakanı olan Houngbo, yeni bilgileri şu anda yayınlamadıklarını ancak bu bilgilerin çocuk işçiliğinin kötüleştiğine işaret ettiğini belirtti.

Kenya’nın güneydoğusundaki sahil kenti Mombasa’dan BBC’ye konuşan 14 yaşındaki bir kız çocuğu, annesinin okul masraflarını ve yiyecek almaya gücü yetmediği için çalışmaktan başka seçeneği olmadığını söyledi:

“Para kazanmak için erkeklerle yatıyorum, çamaşır yıkıyorum ve saç örüyorum.

“Okula gidebildiğim zamanlarda bazen açlıktan kalemimi tutacak enerjiyi bulamıyorum.”

BBC’ye konuşan annesi, “Bir çocuktan böyle bir şey istemek kolay değil” diyerek, pandemi döneminde işini kaybettiği için üç çocuğuna bakacak para kazanamadığını söyledi. ve kıyafetleri yıkamasına rağmen bu yeterli değildi:

“Çok üzgünüm. Çocuğumun da ileride diğer çocuklar gibi okula gitmesini ve iyi bir iş bulmasını istiyorum ama maddi durumum olmadığı için bu işi o yapmak zorunda.”

Mahallede genelev işleten bir kadın, çaresizce para kazanmaya çalışan genç kızların sayısının artması nedeniyle “iyi durumdalar” dedi.

Houngbo, çocuk işçiliğinin zengin ülkelerin yanı sıra yoksul ve orta gelirli ülkelerde de görüldüğünü, en çok istihdam edildikleri sektörlerin tarım, madencilik ve inşaat olduğunu belirtti:

“Sorunların temelinde yoksulluk var”

BM’nin çocuklara yönelik fonu UNICEF, çocuk işçiliğindeki artışın nedenleri ülkeden ülkeye farklılık gösterse de her ülkede temel nedenin enflasyon olduğunu vurguladı.

UNICEF Sosyal Politikalar ve Savunuculuk Programı Direktörü Natalia Winder-Rossi BBC’ye şunları söyledi: “Ailelerin çaresizliği, çocukların hayatlarının geri kalanını etkileyecek zor kararlar almasına neden oluyor.”

BBC, çeşitli ülkelerde okulu bırakmak zorunda kalan çocuklarla konuştu.

Lübnan’ın güneyindeki Sidon kentindeki çocuklar, ailelerine destek olmak için okulu bıraktıklarını söyledi.

14 yaşındaki Alaa şunları söyledi: “Öğrenciyken hayalim öğretmen olmaktı. Ama artık hayal kurmayı bıraktım” dedi.

Alaa şimdi evlere temizlik yapmaya gidiyor.

UNICEF’e göre ekonomisi çökmek üzere olan Lübnan’da her 10 çocuktan biri çalışmak zorunda.

Yoldan geçenlere mendil satan 15 yaşındaki Muhammed ise şunları söyledi: “Elbette okula gitmek isterim. Ama bu şartlarda nasıl gidebilirim?” diyor ve ekliyor:

“Ailenle ilgilenmelisin. Bazen boğuluyormuşum gibi hissediyorum ama pes etmemem gerekiyor.”

Durumun ciddiyetine rağmen Houngbo analizin mümkün olduğunu düşünüyor.

Her ülkenin farklı koşullar nedeniyle farklı yaklaşımlara ihtiyaç duyduğunu belirten Houngbo, eğitim ve iş imkanlarının iyileştirilmesinin yanı sıra yasadışı departmanlarla da çaba gösterilmesi gerektiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu