Ekonomi

Bitcoin madenciliği gelirlerinde rekor

En büyük kripto para varlığın fiyatı rekor seviyelerde işlem görmeye devam ederken Bitcoin madencilerinin kazançları geçen hafta tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

CryptoQuant’ın verilerine göre günlük madenci geliri 7 Mart’ta 78,6 milyon dolara ulaşarak, son kripto boğa piyasası sırasında Nisan 2021’de oluşan zirveyi aştı. Bitcoin madencileri, işlemleri doğrulamak ve blok zinciri ağına eklemek için kendilerine verilen yeni coinlerin yanı sıra kullanıcılar tarafından kendilerine ödenen ücretlerden de para kazanıyor.

Madenci gelirlerindeki artış, Bitcoin’in bu yıl şimdiye kadar %70 oranında yükseldiği bir ortamda gerçekleşti.

Pazartesi günü Bitcoin 73 bin dolara yaklaşarak rekor seviyeye yükselmişti.

2022’de bir dizi kripto skandalı ve iflasla bağlantılı uzun süreli bir düşüşün ardından, Bitcoin fiyatı geçen yıl yükselmeye başladı ve 11 Ocak’ta piyasaya sürülen ABD spot Bitcoin Borsa yatırım fonlarına yaklaşık 9,5 milyar dolarlık net girişten ivme kazandı.

Bitcoin’in Nisan ayında madenci kazançlarını yarıya indirecek ve madeni paranın arz artışını azaltacak olan yarıya indirilmesi de fiyatların yükselmesine yönelik beklentileri teşvik etti.

Madenciler için bu durum, bazılarının iflasa sürüklendiği kripto kışının derinliklerinden belirgin bir geri dönüş anlamına geliyor. Örneğin, CleanSpark Inc. ve Marathon Digital Holdings Inc. gibi şirketleri içeren Valkyrie Bitcoin Madencileri ETF’si son 12 ayda iki kattan fazla artış gösterdi.

Bloomberg’in haberine göre, Şubat 2023’ten bu yana en büyük madencilik şirketlerinden 13’ü 1 milyar doların üzerinde özel amaçlı bilgisayar siparişi verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu