Haber

Binlerce sağlık çalışanı halk sağlığı hizmetlerini savunmak için Madrid’de yürüdü

İspanya’nın başkenti Madrid’de yaklaşık 2,5 aydır grevde olan doktorlar, diğer sağlık çalışanlarının da desteğiyle geniş katılımlı bir gösteri düzenledi.

Sağlık Müdürlüğü ile irtibatlı 74 sivil toplum kuruluşunun (STK) davetiyle kent merkezinde düzenlenen yürüyüşe 200 bini aşkın kişi katıldı.

Göstericiler, Madrid özerk yönetimindeki sağcı Halk Partisi’nin (PP) sağlık politikalarını eleştirdiler.

Mevcut sistemin “özel sağlık şirketlerinin çıkarlarını korumak” olduğunu savunan göstericiler, halk sağlığı hizmetleri için daha fazla fon talep ettiler.

STK’lar tarafından yapılan ortak açıklamada, sağlık bütçesinin yüzde 25’inin ilk müdahale hizmetlerine ayrılması, özelleştirmeye izin veren maddelerin kaldırılması, Madrid’de doktor göçünün durdurulması için “onurlu ve istikrarlı maaş ve personel alımı” talepleri sıralandı. diğer ülkelere.

Çalışma koşullarının iyileştirilmesi, personel alımı ve maaş zammı taleplerinin özyönetim tarafından karşılanmaması nedeniyle doktorlar, 21 Kasım 2022’de yılbaşı nedeniyle süresiz grevlerini durdurdu ve ilk haftadan itibaren yeniden başladı. Ocak ayı.

Greve gittikleri her gün maaşlarında kesinti yapıldığını belirten hekimler, bugüne kadar ortalama 3 bin 500 euro kaybettiklerini söyledi.

Benzer ilişkiler nedeniyle ülkenin Katalonya, Valensiya, Extremadura, Endülüs, Navarra ve Aragon gibi diğer bölgelerinde grevler oldu, ancak çoğunda yerel yönetimlerle anlaşma sağlanarak eylemlere son verildi.

habercelebi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu