Yaşam

Bilim İnsanları Dışkıların Bir Gün İnsanlığı Yok Olmaktan Kurtarabileceğini Söyledi!

İsviçre’de insan dışkısı üzerine yapılan araştırmalar, dışkının insanlığın yok olmasını engelleyebileceğine dair bir dizi olası bulgu ortaya çıkardı. Detaylar için içeriğimize hoşgeldiniz…?

Kaynak:https://nypost.com/2023/01/09/scienti…

Bilim adamlarına göre insan dışkısı, insanlığı yok olmaktan kurtarmanın anahtarı olabilir.

İsviçre’deki bilim insanları araştırmalarına dünyanın her yerinden insan dışkısı toplayarak devam ediyor. Toplanan insan dışkısı, Zürih Üniversitesi’nde bir dondurucuda saklanıyor.

Tıbbi Mikrobiyoloji Enstitüsü müdürü mikrobiyolog Adrian Egli liderliğindeki ekip, trilyonlarca mikrop da dahil olmak üzere çok çeşitli bakteriyi insan bağırsağından korumak için bir koleksiyon oluşturma umuduyla dışkı topluyor.

Bağırsaktaki bazı mikroplar ortadan kaldırılırsa ve yenilenmeleri gerekiyorsa, bazıları gelecekte insan ırkına potansiyel olarak yardımcı olabilir.

Egli, numunelerin ihtiyaç duyulması halinde bir gün tekrar kullanılabileceğini umarak araştırmalarına devam edeceğini belirtti.

Egli ayrıca, modern diyetler ve yaşam tarzları insanlarda bağırsak mikroplarını değiştirdikçe çeşitliliğin azaldığı konusunda da uyardı; bu nedenle dünyanın her yerinden çeşitli dışkı örneklerine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Şimdiye kadar 3 bine yakın örneğin toplandığını belirten Egli, araştırmanın amacının 100 bin dışkı örneği olduğunu söyledi. Toplanan bu numuneler -80°C’de bir dondurucuda saklandı.

“İnsanlar bitki ve hayvanlardaki biyoçeşitliliğin azaldığının farkında. Ancak insanlığın mikrobiyomu ve ekosistemi tıpkı bitki ve hayvanlarda olduğu gibi bir şekilde bozulursa bunun çok büyük ve tehlikeli sonuçları olabilir.”

Mikropların insanlar için öneminin altını çizen araştırmacılar; Besinleri emmeye ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olurlar. Araştırmacılar ayrıca mikroplar ile depresyon, bağışıklık tepkisi, yaşam beklentisi ve hatta hafıza kaybı arasında bir bağlantı görüyorlar.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

buyukorhan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu