Teknoloji

Apple’ın Apple Music için aldığı yeni karar müzik piyasasını karıştırdı

Apple’ın daha kaliteli sesle üretilen şarkılara daha fazla ödeme kararı, bazı sanatçılar arasında anlaşmazlığa neden oldu. B. Bağımsız plak şirketleri, bu değişikliğin en iyi sanatçılar için daha fazla, diğer sanatçılar için ise daha az kazanç anlamına geleceğini savunuyor.

Apple geçtiğimiz günlerde Dolby Atmos mekansal ses teknolojisiyle yapılan müzikler için müzik şirketlerine yüzde 10’a kadar daha fazla telif ücreti ödeyeceğini duyurdu.Financial Times raporunda da belirtildiği gibi daha kaliteli ses, Apple Music’in rakibi Spotify’a göre avantajlı olduğu ancak bu sesin üretiminin daha maliyetli olduğu bir alan.

Apple aslında sanatçılara genel olarak daha fazla ödeme yapmıyor. FT, fazladan yüzde 10’un sabit bir para havuzundan geleceğini, yani Dolby Atmos kullanılarak kaydedilmeyen şarkıların daha az para alacağı anlamına geldiğini belirtiyor.

  • Spotify mı yoksa Apple Müzik mi? Hangisi daha iyi?

FT’ye konuşan kaynaklar, bazı üst düzey müzik şirketlerinin Apple’ın politikasıyla ilgili endişelerini dile getirdiğini belirtti. Büyük bir bağımsız plak şirketinde üst düzey bir yönetici şunları söyledi: “Bu, kelimenin tam anlamıyla bağımsız plak şirketlerinden ve sanatçılarından para alarak en büyük şirketlere pazarda avantaj sağlamak anlamına geliyor. Bu, en büyük oyuncu olan Universal’e fayda sağlayacak çünkü onlar Bu işe yatırım yapmak için gereken kaynaklar.” “Apple para harcamanız gerektiğini söylediği için parayı çöpe atacak bir işte değiliz” dedi.

Müzik şirketi yöneticileri FT’ye, mekansal sese sahip bir şarkı üretmenin fazladan 1000 dolara mal olduğunu, bir albümün tamamının ise bu tutarın 10 katına mal olacağını söyledi. Ayrıca eski bir şarkıyı bu teknolojiyle yeniden üretmek maliyetleri ikiye katlayabilir.

PYMNTS’ye göre yeni teklif, Apple’ın App Store üzerinden sunulan uygulamalara uyguladığı kısıtlamaları ve yüzde 30’luk fiyatları kaldıran AB Dijital Piyasalar Maddesi’nin (DMA) yürürlüğe girmesiyle mümkün olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu