Seyahat

Ankara-İzmir hızlı tren hattı Bakan Uraloğlu tarafından açıklandı

Ankara-İzmir hızlı tren sınırının inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren güzergahındaki tünelleri inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

Bakan Uraloğlu’nun ilk durağı Afyonkarahisar oldu. Uraloğlu, Bayat ilçesinde Ankara-İzmir YHT üzerinde yapımı devam eden Bayat-2 Tüneli’ni, ardından Sinanpaşa ilçesindeki yarma üretim ve altyapı platformlarını inceledi. Tüm güzergahları tek tek inceleyen Bakan Uraloğlu, Uşak’ta Eşme Salihli Projesi T23 Tüneli çalışmalarını takip ederek Manisa’ya geçti. Alaşehir Şantiyesinde YHT çalışmaları hakkında bilgi aldı.

7 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ HIZLI TREN KONFORUNLA BULUŞACAK

Bakan Uraloğlu, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren projesinin 2027 yılında tamamlanmasıyla birlikte 824 kilometre olan mevcut demiryolu bağlantısına olan mesafenin 624 kilometreye düşeceğini belirtti. Uraloğlu, “Ankara-İzmir arası 14 saat olan yolculuk süresi 3 saat 30 dakikaya düşecek. 9 istasyonla Afyonkarahisar, Uşak, Manisa ve İzmir illerinde yaşayan 7 milyondan fazla insan doğrudan hızlı tren konforuyla buluşacak. Kütahya gibi çevre illerle olan etkileşim de dikkate alındığında YHT hizmetinden yararlanan nüfus daha da artacaktır. Sanayisi, turizm potansiyeli ve limanıyla ülkemizin üçüncü büyük şehri olan İzmir ile güzergah üzerindeki Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar illerimizi Ankara’ya yaklaştırarak bölgedeki ticaret hacmini artıracak.dedi.

Uraloğlu Ankara – İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi ile “Yine Ankara-Afyonkarahisar arası yolculuk süresi 1 saat 40 dakikaya, Ankara-Uşak arası yolculuk süresi 6 saat 50 dakikadan 2 saat 10 dakikaya, Ankara-Manisa arası yolculuk süresi ise 1 saat 40 dakikaya düşecek. 11 saat 45 dakika ila 2 saat 50 dakika.”söz konusu.

Bakan Uraloğlu, uzun yıllardır vatandaşlar tarafından tercih edilmeyen demiryolu yolculuğunun artık hızlı ve konforlu yolculuğun ilk adresi haline dönüştüğünü kaydetti.

67 VİYADÜK, 66 KÖPRÜ İNŞA EDECEĞİZ

Bakan Uraloğlu, “Projemiz tamamlandığında Ankara-İzmir arasındaki hat uzunluğu 624 kilometreye inecek. Yılda yaklaşık 13,3 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşıyacağımızı öngörüyoruz. Proje kapsamında 40,7 kilometre uzunluğunda 49 tünel, 21,2 kilometre uzunluğunda 67 viyadük ve 66 köprü inşa edeceğiz. Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin tamamlanmasıyla ilk etapta karşılıklı 8 tren seferine kıyasla yıllık süre, güç ve bakım maliyetlerinde yaklaşık 1,1 milyar lira tasarruf etmeyi hedefliyoruz.”sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu