Haber

Alman bakanlar Pazarcık’ta

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremin merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde incelemelerde bulundu.

Pazarcık Atatürk Parkı’ndaki çadır kenti ziyaret eden Baerbock ve Faeser, Pazarcık’ta koordinatör vali olarak atanan Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu’ndan bilgi aldı.

Şehit öğretmen Aybüke Yalçın’ın adını taşıyan Kızılay çadırında çadır kentte vatandaşlar ve çocuklarla bir araya gelen Baerbock ve Faeser, gönüllü Alman hekimlerin kurduğu sağlık hizmeti çadırını da ziyaret etti.

Gazetecilere açıklama

Baerbock ve Faeser daha sonra ilçe merkezindeki enkaz bölgelerini gezerek gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Buraya yaşananları görmek için geldiklerini belirten Baerbock, “Bu deprem felaketinin boyutu siz burada olsanız bile kelimelerle ifade edilemez.” söz konusu.

Dün bölgede deprem olduğunu ve insanların geceyi araçlarında geçirdiklerini hatırlatan Baerbock, depremi de hissettiklerini söyledi.

Baerbock, burada uluslararası yardımın ne kadar değerli olduğunu gördüklerini söyledi.

Alman hükümetinin çadır, tıbbi malzeme, gıda yardımı, battaniye ve jeneratör için 50 milyon Euro daha sağladığını belirten Baerbock, Almanya’nın depremzedelere yaptığı yardımın 108 milyon Euro’ya ulaştığını bildirdi.

Almanya’da akrabası olanların vize işlemlerini kolaylaştırdıklarını vurgulayan Baerbock, insanların vize başvurularını hızlı bir şekilde yapabilmeleri için bölgede “vize otobüsü” olduğunu kaydetti.

Baerbock, pasaportu enkazda olanların veri aktarımını hızlandırmak için Türk makamlarıyla her zaman temas halinde olduklarını belirtti.

Baerbock, ilk etapta acil yardım yapılsa da yardımın uzun vadeli olması gerektiğini, insanlara bakış açısı kazandırmak için bu yardımı uzun süre yapacaklarını söyledi.

Esad rejimi insani yardımın girmesine izin vermediği için yardımın kuzey Suriye’ye ulaşmasının zor olduğunu anlatan Baerbock, Almanya’nın yaptığı yardımın Suriye’yi de kapsadığına ve bugün açıklanan 50 milyon Euro’luk yardımın 17 milyon Euro’sunun Suriye’ye olduğuna dikkat çekti. .

Baerbock, Suriye’de açılan geçiş kapılarından mümkün olduğu kadar çok yardımı Suriye’ye ulaştırmak istediklerinin altını çizdi.

İran’ın kınanması

İran’da rejim karşıtı bir örgütün lideri olduğu iddia edilen ve o ülkede “terör eylemleri düzenlemekle” suçlanan İran-Almanya çifte vatandaşı Jamshid Sharmahd’ın idam cezasını da kınayan Baerbock, haberin İran’dan geldiğini belirtti. şok ediciydi ve hukukun üstünlüğüne uymadı. Davada, ölüm cezası verilmesinin uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırı olduğunu savundu.

“Sürekli yardım önemlidir”

Almanya İçişleri Bakanı Faeser de depremzedelerle dayanışma için geldiklerini belirterek, sadece üzüntüyü değil, yardımların ne kadar iyi ulaştırıldığını da gördüklerini söyledi.

Türkiye’de birçok kişinin gönüllü olarak depremzedelere yardım gönderdiğini vurgulayan Feaser, “Bu gerçekten Almanya’daki insanlar ile Türkiye’deki insanlar arasındaki derin bağı gösteriyor.” söz konusu.

Feaser, yardımların devamının değerli olduğunu ve Federal Teknik Yardım Ajansı’nın başka yardımlar yapmayı planladığını belirterek, ikinci adım olarak evlerini kaybedenlerin bölgede yaşamaya devam edebilmeleri için yaşam alanlarının oluşturulması gerektiğini söyledi. .

Almanya’da akrabası olanlara 90 günlük Schengen vizesi ile Almanya’ya gitme imkanı sağladıklarını söyleyen Faeser, bunun özellikle travma geçirmiş ve yaralananlar için ek bir yardım olduğunu sözlerine ekledi.

Faeser, Türk makamlarının pasaportlarını kaybedenlere çok yardımcı olduğunun kendisine söylendiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu