Haber

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç Başşehir Kulisinde

Bakan Tunç’un açıklamalarından satırbaşları:

6 Şubat depreminde öncelikle ağır hasarlı binalara ilişkin delillerin toplanması gerekiyordu. Ölen vatandaşlarımızın otopsisini, DNA’sını, kimliklerini yaptırdık. İlk etapta bölgeye bin hakim ve savcıyı atadık. Bölgeye 984 uzman gönderildi. Enkaz kaldırılmadan önce kanıtların toplanması gerekiyordu. Tüm binalardan deliller toplandı. 538 sağlık çalışanı bölgede çalışmalarını tamamladı. Bizim de CEKUT çalışanlarımız var.

Bölgede adliye konutlarının üretimine yönelik çalışmalar sürüyor. Yeni mahkemelerin kurulması gerekiyordu. Gaziantep’te 3 yeni idari dava mahkemesinin kurulmasını sağladık. Ayrıca 75 idari hakimi de atadık. Bölgedeki hakim ve savcı sayısını artırdık. 58 yeni mahkeme kurduk. Adli süreçlerin aksamadan devam etmesi ve oradaki inşaat sürecinin aksamaması için önemli tedbirler aldık.

Bölgede yıkım kararlarına karşı açılan davalar vardı. Bu anlamda sürecin hızlandırılması gerekiyordu. Tamamlanması gereken süreyi 750 günden 175 güne düşürdük. İşlemin uzmanına verilmesini ayarladık. Binalardaki keşiflerin daha uzun sürmemesi için de çalışmalar yaptık.

Binada ağır hasar var ve yıkım kararı verildi ancak vatandaşlar binamın hasarsız olduğunu ve yıkılmasını istemediğini söylüyor. Bu konularda 54 bin 154 dava açıldı. 24 bin 354 davada karar çıktı. Ayrıca 5 bine yakın binanın hatalı tespit edildiği belirlendi. İlk günlerde hızlı çalışma gerekiyordu. Hasar tespit edildi ancak hasar görmedi veya tam tersi.

Bir yandan da adli soruşturmalar yapılıyor. Kusurlu olanlar hakkında davalar açılıyor. 6 Şubat depreminde bugüne kadar 2.825 kişi hakkında cezai işlem başlatıldı. Şu anda 267 tutuklu var. 984 kişi hakkında adli kontrol tedbiri var. Bunların ortasında müteahhitler ve bina yöneticileri var.

Kusuru tespit edenler, akademisyenler sayfalarca bilirkişi raporu hazırlıyorlar. Her ilin farklı bir üniversiteyle anlaşması bulunmaktadır. Önümüzdeki dönemde raporlar tamamlandığında ceza davaları da başlayacak. Adli süreçlerin özellikle deprem bölgesindeki şehirlerimizin imar faaliyetlerini aksatmaması için adli görevlilerimiz özveriyle çalışıyor.

Depremde o konteynerlerde görev yapan hakim ve savcılara teşekkür ediyorum. CEKUT’a bir kez daha teşekkür ediyoruz. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu