Haber

6’lı masa mağlubiyeti kapsıyor…

  • HABER7

‘Türkiye Asrı’ seçimi olarak gündeme gelen 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimleri öncesi, yalan haberler, kirli sayaçlar, anket manipülasyonları gündemdeydi. Cumhurbaşkanı ErdoğanVe AK Parti İlgiyi kıramadığını gören 6’lı koalisyon tablosu yenilgiyi örtmeye başladı. 6’lı masanın politikacıları ve medya kuruluşları son zamanlarda seçenek yok ”-eksen telaffuzları başladı. Mağlubiyet bahanesi olarak sıralanan argümanlarda akıl dışı argümanlar ardı ardına gündeme getiriliyor.

YSK İLE BAŞLADI, TROLLER’E KADAR

YSK’dan 500 milyonluk oy zarfı” ve bu ekstra oy zarfları ” Erdoğan lehineKullanılacağı yalanıyla başlayan satır, Sözcü gazetesinin sözüdür. YSK, Erdoğan’ın oldubitti ile seçimi kazandığını açıklayacak ” o devam etti. Sözcü’den 2 gün sonra’ sözelleştirme‘Karar gazetesi’ Rus trollerinin sosyal medya üzerinden muhalefete müdahale etmesi olası.diye sorgulanabilir yeni bir tartışmaya sarıldı.

ÇILGIN YÜKSEK SESLE Telaffuz: OYLAR SİLİNECEK!

Kararın garip başlığını gündemine almak Merdan VolkanıTele1 TV’de yaptığı konuşmada telaffuzu farklı bir noktadan geliştirerek, “ Bunu ciddi zekam olarak kabul et. Seçim sandıklarında Erdoğan dışında adaylara verilecek oyların silineceğine ve saat 17.00’den sonra Erdoğan bölümünde ‘evet’ mührünün görüneceğine dair ciddi iddialar var.” terimlerini kullandı.

herhangi bir somut gerçekliğe dayanmayan hayali telaffuzlaryavaşlamadı.

SEÇİM GECESİ GANDARMA KIŞLA GÖNDERİLECEK

Cumhuriyet gazetesi bugün Göğüsteki 5 tehlike ” başlığıyla okuyucularının karşısına çıktı. Milletvekili Seçimi Kanunu’na göre milletvekili adayı olabilmek için istifa etmek zorunda kalan kamu görevlileri arasında yer almayan bakanların da istifa etmemesi dahi şüphe uyandırmaya çalışan Cumhuriyet manşetinde somut bilgi. Jandarma 14 Mayıs’ta kışlaya çağrıldı.” iddiası ortaya atıldı.

TÜM TAKTİK: “YALAN SÖYLE VE HER ŞEYİ TEKRAR ET!”

“Geçmiş seçimlerde başarısızlıkları tescillenen şirketlerin aylardır yayınladığı Cumhur İttifakı ve Erdoğan’ın talimatlı anketlerinde düşük oy göstermesiyle kamuoyunu yanıltmayan ‘6 puanlık tablo’. şüphe“ argümanını arkasına saklamak anlamlıdır.

Muhalefetin dezenformasyon örneği olarak kayıtlara geçen seçim hilesi iddiaları, hangi kelimeler eklenecekmerakla bekleniyor.

Birbiri ardına gelen bu argümanlar, CHP medya teorisyeni Sedef Kabaş’ın sözleridir, ” Basit bir yalan söyle ve defalarca tekrarla. O zaman kitlelerin bu yalanı nasıl benimsediğini izleyin.”sözlerini hatırlatıyor.

Kabaş, kitleleri manipüle etmek için ‘yalan’ tekniğini kullanmanın önemini vurgularken, “Kitleleri etkilemek istiyorsanız, büyük bir saçmalık atın. Ama büyük bir söz olsun. İkinci kriter çok kolay bir konuşma olsun. O zaman bu kolay ve çok büyük saçmalığı her zaman tekrarla. Sonra oturup kitlelerin bu saçmalığı gerçekmiş gibi nasıl benimsediğini izleyin.”Sözlerini kullandı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu