Ekonomi

6 yıldır çözülemedi, 1 lirayı bulan 11 bin lira kazanacak

– 6 yıldır çözülemedi, 1 lirayı bulan 11 bin lira kazanacak

Sivas’ta bir işletmenin kurulduğu gün 11 bin tuğla arasından birinin arkasına saklanan 1 lira müşteriler tarafından 6 yıldır aranıyor

SİVAS – Sivas’ta bir işletmenin kurulduğu gün 11 bin tuğla ortasından birinin gerisine saklanan 1 lira müşteriler tarafından 6 yıldır aranıyor.

Sivas merkezde bulunan bir işletme içerisinde yer alan 90’lar konseptiyle dikkat çekiyor. 1990’lı yıllardan akıllarda kalan leblebi tozu, patlayan şeker, gazoz üzere birçok eserin içerisinde bulunduran işletme o yıllardan kalan atari oyunu da oynanabiliyor. İşletmeye gelen müşteriler 90’lar konseptinin tadını çıkarırken işletmedeki bilmece ayrıntısı ise dikkat çekiyor. İşletme sahibi tarafından işletmenin yapıldığı tarihte kullanılan 11 bin tuğlanın bir adedinin gerisine saklanan 1 lira müşteriler tarafından bir bilmece yoluyla bulunmaya çalışılıyor. Bilmecenin çözülmesinin akabinde 1 liraya ulaşabilen müşteriyi ise tuğlaların sayısı kadar yani 11 bin lira para mükafatı bekliyor. İşletmede gereksiz tahribatı önlemek için tedbir alan işletme sahibi bir tuğlanın yerinden sökülme bedelini ise 250 lira olarak belirledi. Daha evvelden bilmeceyi bildiğini düşünerek tuğlaları yerinden söktüren müşterilerin isimleri ve o günün tarihi ise sökülen tuğlanın üzerine yazılıyor.

“Babamın anlattığı çocukluğu burada yaşıyorum”

Oğuzhan Çaşkurlu, aile büyüklerinin anlattıkları çocukluğu bu işletmede yaşadığını belirterek, “Genel olarak müzikler ve kafenin tasarımı 90’lardan kalma. Yaklaşık 100 çeşit farklı gazoz markaları var. Atariler gayet eğlenceli, 90’lardan kalmış olmasam da bana çocukluğumu hatırlatıyor. Her insanın içerisinde o zamanlardan kalma bir hava oluyor ve bana burası yeterince hissettiriyor o havayı. Babamın, amcamların, dayımların anlattığı çocukluğu burada yaşıyorum” halinde konuştu.

“Özlemini yaşadığımız günleri yaşatmaya çalışıyoruz”

İşletme sahibi Halil Kuşçu, çocukluklarında yaşadıkları günleri müşterilere yaşatmak istediklerini belirleterek, “Biz 90’ları yaşayan birisi olarak o günlerin hasretini hala yaşıyoruz ve işletmemizde de o günleri yaşatmaya çalışıyoruz. Biz iş yerimizde kendi kestanemizi yapıyoruz, kendi leblebimizi burada kavuruyoruz. O periyotların sakızları, patlayan şekerleri, leblebi tozu, eskiye dönük olarak 140 çeşit gazozumuz var ve bunlara emsal eserlerimiz var. O devirlere ilişkin atarimiz var ve onu merak edip gelenler oluyor. Atari salonları kalktı lakin biz o vakitleri yaşatmak ismine atari hizmeti veriyoruz” dedi.

” 1 lirayı bulana 11 bin lira para ödülü”

İşletme sahibi Kuşçu, ödüllü bulmacadan bahsederek, “11 bin lira kıymetinde ödüllü oyunumuz var. Dükkan üretimi esnasında tuğlaların birinin ardına yerleştirdiğimiz 1 liramız var ve bu parayı bulmak için yazılan bir bulmacamız var. Tuğlayı kırılması sonucunda da 1 lirayı bulana 11 bin lira para mükafatı var” şeklinde konuştu.

“4 yıldır bu bilmeceye baş yoruyoruz”

Yiğit Alp Güngör, 11 bin lira ödüle ulaşmak için 4 senedir bilmeceye kafa yorduklarını söyleyerek, “Sivas’ta bu konsepte tek kafe burası, arkadaşlarımla benim hoşuma gidiyor bu konsept. Arkadaşlarımla buraya yaklaşık 4 yıldır geliyoruz. Birinci geldiğimizde bir bilmece oyunu olduğunu duyduk ve arkadaşlarımızla bir arada bu bilmece oyununu araştırdık. Yaklaşık 4 yıldır de bu bilmeceye baş yoruyoruz. Dükkanda toplamda 11 bin tuğla var ve bir adedinin gerisine 1 TL yapıştırılmış. Bu paranın pozisyonunu da bir bilmeceyle vermişler. Bilmece üzerine çok çalışılmış bir bilmece ve birçok farklı açıdan bakmamız gerekiyor. Biz bilmecenin son basamağındayız şuan, bu bilmece 7 etaptan oluşuyor ve biz de son aşamadayız” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu