Haber

Paris’te referandum: SUV’lar için park ücretleri üç katına çıkacak

Fransa’nın başkenti Paris’te halk, spor amaçlı taşıtların (SUV) park fiyatlarının üç katına çıkıp çıkmayacağına karar vermek için sandık başına gitti. Kentteki kayıtlı seçmenlerin yüzde 5,7’sinin katıldığı referandumda yüzde 54,6 ile ‘Evet’ kararı verildi. Bu sonuçla birlikte, zengin araç sahiplerini hedef alarak karbon emisyonlarını azaltmayı amaçlayan Paris’te SUV’lar için park ücretleri üç katına çıkacak.

The Guardian gazetesinin haberine göre Paris’in sosyalist Belediye Başkanı Anne Hidalgo, “Parisliler net bir seçim yaptı; diğer şehirler de onların izinden gidecek” diyerek, oylama sonucunda yol güvenliği ve hava kirliliğinin belirleyici olduğunu söyledi.

BELEDİYE BAŞKANI HIDALGO: BU BİR TÜR SOSYAL ADALETTİR

Konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamada Hidalgo, SUV’lar için park ücretlerini artırmanın ‘bir tür sosyal adalet’ olduğunu ve buradaki amacın ‘sorunları çözmek için davranışlarını değiştirmemiş, değerli ve çevreyi kirleten araçlarla en güçlü bireyleri hedef almak’ olduğunu belirtmişti. iklim krizi.’ Öyle olduğunun altını çizdi.

Referandum sonucuna göre alınan karar bu yılın eylül ayı başında yürürlüğe girecek. Böylece SUV veya 4×4 araçların saatlik park ücreti Paris’in merkezinde 18 avroya, şehrin geri kalanında ise 12 avroya çıkarılacak. Uygulama, içten yanmalı motora sahip ve ağırlığı 1,6 tonun üzerinde olan araçlar ile hibrit araçlar ve ağırlığı 2 tonun üzerinde olan elektrikli araçlar için geçerli olacak. Öte yandan söz konusu uygulama Paris’te yaşayan ve araçlarını park eden kişiler için geçerli olmayacak.

‘BU TEKERLEKLİ CANAVARLAR SOKAKLARIMIZDA İSTENMİYOR’

Referandum sonucuna ilişkin açıklama yapan hava kalitesi kampanya grubu Respire’ın direktörü Tony Renucci, “Oylamanın sonucu, Paris’te yaşayan bireylerin yaşam kalitesi açısından bir zaferdir.” Renucci, Paris’in “artık bu tekerlekli canavarları sokaklarında istemediği” mesajını verdiğini de sözlerine ekledi.

Paris Belediye Başkan Yardımcısı Emmanuel Grégoire, sosyal medya platformunda yaptığı açıklamada şunları söyledi:

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu