Haber

Japonya İçişleri Bakanı Terada da istifa etti

Japonya İçişleri Bakanı Minoru Terada’nın istifa kararının ardından, ülkede son bir ayda 3 bakan görevinden ayrılmış oldu.

Japonya’dan arka arda istifa haberleri geliyor. Japonya kabinesinde yaşanan krizin akabinde İçişleri Bakanı Minoru Terada istifa ettiğini duyurdu. Terada’nın hakkında çıkan finansman skandalı nedeniyle Başbakan Fumio Kishida’nın kendisini vazifeden almadan evvel istifasını sunduğu sav edildi. İstifanın akabinde açıklama yapan Kishida, parlamentodaki işlere öncelik vermek için Terada’nın istifasını kabul ettiğini söyledi. Gazetecilerin bir aylık süre zarfında 3 bakanın istifa ettiğini söylemesi üzerine özür dilemek istediğini belirten Kishida, “Ağır bir sorumluluk hissediyorum” ifadelerini kullandı. Kishida ayrıca, yeni içişleri bakanının yarın açıklanabileceğini sözlerine ekledi. İçişleri Bakanı görevine, eski Dışişleri Bakanı Takeaki Matsumoto’nun gelmesi bekleniyor.

Adalet Bakanı ve Ekonomi Bakanı istifa etmişti

Japonya’da görevini “düşük profilli” olarak nitelendiren ve sadece idam cezalarını onayladığında haberlerde yer aldığını ifade eden eden Adalet Bakanı Yasuhiro Hanashi, ülke gündemine oturmuştu. Bakan Hanashi’nin kelamları tenkitlere yol açarken, Japonya Başbakanı Fumio Kishida yansılara sessiz kalmamıştı. Güneydoğu Asya ziyareti için 11 Kasım’da ülkeden ayrılması beklenen, ancak ani bir kararla yolculuğunu bir sonraki güne erteleyen Kishida, muhalefet partilerinin tepkilerinin ardından Hanashi’yi misyondan alma kararı almıştı. Başbakan Kishida hususla ilgili yaptığı açıklamada, Adalet Bakanı Hanashi’nin “halkın güvenini zedelediğini” vurgulamıştı. Kishida’nın kararının akabinde Bakan Hanashi, istifa mektubunu Kishida’ya sunmuş, “Ölüm cezasını hafife aldığım ve halkın tepkisini çektiğim için üzgünüm” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan, Ekonomi Bakanı Daishiro Yamagiwa da 24 Ekim’de kimi dini kümelerle temaslı olduğu gerekçesiyle istifasını sunmuştu. – TOKYO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu